Arhiva » Vesti » Večernje novosti 08.12.2017

Partizanovo evropsko prizemljenje u Kijevu

Srpski prvak završio grupnu fazu LE na drugom mestu posle ubedljivog poraza od Dinama – 4:1. Očajnu igru crno-belih Kijevljani kaznili u prvih pola sata, utehu doneo Jevtović iz penala

Večernje novosti petak, 8. decembar 2017.  |  M. BLAŽIĆ

OD SPECIJALNOG IZVEŠTAČA "NOVOSTI": KIJEV

NISU došli u Kijev kao turisti, barem je tako bilo u najavi, ali su sa velelepnog fudbalskog zdanja u Kijevu ispraćeni baš tako. Fudbaleri Partizana su očigledno previše olako prihvatili činjenicu da je evropsko proleće obezbeđeno pre poslednjeg kola grupne faze Lige Evrope, što je nadahnuti domaćin hirurški precizno kažnjavao u Kijevu. Partizan je tako ubedljivim porazom od Dinama završio jesen na međunarodnoj sceni i sa nepovlašćene pozicije čeka žreb u Nionu u ponedeljak – 4:1(3:1).

A počelo je tako da ni najveći pesimisti među pristalicama crno-belih nisu mogli da predosete da ih u nastavku čeka pravi brodolom. Poveo je Partizan igru, preselio zbivanja pred gol Bušana, ali je prečka Evertona sa 20 metara u petom minutu, ispostavilo se, bila poslednji trzaj srpskog šampiona. Prvi prelazak centra Kijevljana je uneo pometnju, Moraeš je odapeo loptu sa 20 metara, a Stojković je samo skrenuo na levi bok do Morozjuka. Levi bek je samo pogledom ispratio šta se dešava, pa je Morozjuku ostalo samo da se zahvali i otvori goleadu.

U Beogradu je fudbalerima Dinama bilo potrebno nešto više od pola sata da naplate grogiranost momaka u crno-belim dresovima, večeras im je pred svojom publikom bilo dovoljno i 25 minuta. Serija grešaka na svim delovima terena najočiglednija je bila u poslednjoj liniji koja je u tom periodu radila bukvalno sve u korist svoje štete. Ta "crna rupa" srpskog šampiona omogućila je Žunioru Moraešu da ogreje promrzle pristalice Dinama dva puta u roku od svega tri minuta. I u oba navrata ne samo da nije morao da se pomuči, već se sa loptom ušetao u gol za ponižavajućih 3:0 na isteku 31. minuta.

EVERTONU I MILETIĆU TREĆI ŽUTI UOČI utakmice protiv kijevskog Dinama, četvorici Đukićevih izabranika je pretila suspenzija sa prvog meča šesnaestine finala Lige Evrope zbog trećeg žutog kartona. Dvojica su uspela da se sačuvaju (Ožegović i Tavamba), dok su Brazilac Everton Luiz i levi bek Nemanja Miletić "zaradili" suspenziju, pošto im je Pavel Gil pokazao žute kartone.

O bilo kakvom ozbiljnom fudbalu i taktičkim zamislima posle trećeg odlaska Stojkovića po loptu u mrežu je iluzorno i pričati. Prepušteni stihiji i nemoći Đukićevi izabranici su očigledno više razmišljali o tome da koliko-toliko sačuvaju čast nego da uhvate rezultatski priključak. Suma je nakratko u poslednjim sekundama prvog poluvremena podsetio zašto je letos angažovan kao najveće pojačanje, pa je posle prekršaja nad njim Jevtović dobio priliku da sa bele tačke dopiše svoje ime na listu strelaca. I uspeo je u tome.

Drugo poluvreme je shodno razlici napravljenoj tokom prvog dela igre omogućilo i jednima i drugima da sa mnogo manje tenzija odrade posao. Srećom po Partizank, domaćin se zadovoljio rezultatom i nije previše testirao zbunjenost defanzivne četvorke, dok su crno-beli preko Tavambe u 57. minutu mogli da unesu neizvesnost u utakmicu. Ipak, lopta je posle njegovog pokušaja sa svega pet metara umesto u mreži završila na licu golmana Bušana.

A kada ništa ne ide kako bi trebalo, onda dolaze i kazne "sa neba", što je svakako bio penal u 77. minutu. Miletić je prekinuo solo-prodor Cigankova čistim izbijanjem lopte, ali je Gil taj duel neočekivano za sve okarakterisao kao najstrožu kaznu. Moraeš je sa bele tačke kompletirao het-trik i tako sumorno veče srpskog šampiona učinio još crnjim. RAKETE I UDARI KAO ZA NOVU GODINU

SRPSKI klubovi su disciplinovani do te mere da i zakrčeni prolazi na tribinama povlače pretnju od pražnjenja tribina, za to vreme svedoci smo vatrometa na ostalim stadionima, koji očigledno ne predstavljaju ozbiljne pretnje za klubove organizatore. Navijači Jang bojsa su u Bernu napravili petominutnu bakljadu, a Dinamovi su u Kijevu otišli i korak dalje sa signalnim raketama i topovskim udarima. "Prštalo" je na "Olimpijskom stadionu" sa svih strana tokom cele utakmice, pa bi neko neupućen verovatno pomislio da se radi o novogodišnjem slavlju, a ne o međunarodnoj fudbalskoj utakmici. DINAMO - PARTIZAN 4:1(3:1)

STRELCI: Morozjuk u 6, Moraeš u 28. i 31. i 78. iz penala za Dinamo, Jevtović u 45. minutu iz penala za Partizan. Stadion: "Olimpijski". Gledalaca: 14.637. Sudija: Pavel Gil (Poljska) 5,5.

DINAMO: Bušan 7 - Kedziora 7, Kačeridi 7,5, Kadar 7,5, Pivarić 7 (od 66. Harmaš -) - Šepelev 6,5, Bijalski 7 - Morozjuk 8, Šaparenko 7 (od 77. Besedin -), Cigankov 7,5(od 83. Gonzales -) - Moraeš 9.

PARTIZAN: Stojković 5 - Vulićević 5, 73 Miletić 5, Mitrović 5, 26 Miletić 5 - Everton 5(od 77. Đuričković -), Jevtović 6,5, Pantić 6,5, Suma 6,5 - Solomon 5 (od 65. Ožegović -), Tavamba 5.

Igrač utakmice: Žunior Moraeš (Dinamo).