BBC vesti na srpskom

Најстарија слоница преминула у 88. години

Власти наводе да је Дакшајани, која је имала надимак бака слоница, преминула у 88. години.

BBC News 07.02.2019
Dakshayani, an elephant that died in February 2019 aged 88
СТР/АФП/Гетти
Дакшајани, фотографисана 2016. године, у храму у Керали

Дакшајани, за коју се верује да је најстарија слоница која не живи у природи, преминула у 88. години у Индији.

Слоница која је због стажа добила надимак Гаја Мутхаси - бака слоница, годинама је учествовала у ритуалима у Ченгалор Махадива храму.

Реч је по познатом хиндуистичком храму, који се налази у индијској савезној држави Керали, на југу земље.

Њен ветеринар је рекао да је Дакшајани у уторак престала да узима храну и да је убрзо преминула.

Чувари су је последњих година хранили ананасом и шаргарепама, јер се слабије кретала.

Због тога последњих година није била део никаквих ритуала.

Из одбора који води храм наводе да је она била најстарија слоница у заточеништву, а процењује се да је имала 88 година.

Dakshayani, an elephant that died in February 2019 aged 88
СТР/АФП/Гетти
Учествовала је у бројним ритуалима у храму

Међутим, светски рекорд и даље држи Лин Ванг, слон која је 2003. преминуо у зоолошком врту на Тајвану, са 86. година.

Лин Ванг је чак био део британске војске у Другом светском рату.

Ту негде је и Индира, слоница која је 2017. преминула у Индији, када је наводно била стара „између 85 и 90 година&qуот;.

Више од 2.400 слонова у Индији живи у заточеништву.

Из одбора који води Ченгалор Махадива храм истичу за АФП да су добро третирали Дакшајани.

„Због практичних ограничења нисмо могли да је ослободимо, али смо осигурали да има и више него довољно простора да се креће&qуот;, наводе.

Међутим, борци за права животиња кажу да много слонова живи у лошим условима.

Из организације Акција за слонове, истичу да је око 800 слонова затворено у индијским храмовима, нарочито у Керали, као и да живе у „екстремно лошим условима&qуот;.

(ББЦ Невс, 02.07.2019)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »