ДЈБ: Власт хоће да смањи цензус јер се плаши бојкота
Покрет Доста је било (ДЈБ) оценио је данас да најављено снижавање изборног цензуса са пет на три одсто представља покушај власти да "неутралише штету коју трпи због најављеног опозиционог бојкота парламентарних избора".
ДЈБ је оценио да је покушај власти да три месеца пред изборе смањи изборни цензус, "доказ да опозициона претња бојкотом даје резултате и да у тој претњи треба истрајати".
"Власт панично покушава да у парламент убаци нерелевантне политичке групације које тек глуме опозицију, а у ствари су јој блиске. План је да лажну опозицију, коју би на овај начин увела у парламент, власт након избора искористи за стварање димне завесе каобајаги легитимитета будућег сазива скупштине", стоји у саопштењу.Оцењује се да је "посебно перфидна намера власти да овај потез у јавности, а посебно пред својим ЕУ спонзорима, прикаже као унапређење процеса демократије у Србији".
"Овако драстичне измене изборног законодавства три месеца пред изборе, и то без консултација и консензуса међу свим релевантним политичким факторима, само додатно урушавају већ драстично угрожену демократију у Србији", оценили су из ДЈБ.
(Бета, 14.01.2020)