На данашњи дан 6. децембар
1970 - Пољски лидер Владислав Гомулка (Владислав) и немачки канцелар Вили Брант (Вилли Брандт) потписали су у Варшави споразум о нормализацији пољско-немачких односа. Канцелар Брант је том приликом на коленима пред спомеником погинулим херојима устанка у Варшавском гету одао пошту жртвама немачког нацизма.
1421 - Рођен је енглески краљ Хенри ВИ (Хенри), последњи монарх из династије Ланкастер (Ланцастер), који је наследио круну 1422, када је имао само осам месеци. Свргнут је у династичким борбама ("Рат двеју ружа") и убијен у мају 1471. у лондонском затвору Тауер.
1492 - Кристофер Колумбо (Цристифоро Цоломбо) открио је острво Хиспањола, сада подељено између Хаитија и Доминиканске Републике.
1507 - Немачки картограф Мартин Валдземилер (Валдсемуеллер) објавио је прву географску карту новог континента којем је дао назив Америка према имену италијанског морепловца Америга Веспућија (Веспуцци).
1774 - У Аустрији је ступио на снагу Едукативни статут Јохана фон Фелбигера (Јоханн вон), први државни едукативни систем у свету.
1792 - Вође жирондинаца у Француској револуцији донели су одлуку да изведу на суд краља Луја КСВИ (Лоуис). Револуционарни суд га је потом осудио на смрт и краљ је 1793. погубљен на гиљотини.
1877 - Амерички проналазач Томас Едисон (Тхомас) је у Вест Оринџу у Њу Џерсију демонстрирао први звучни снимак, песму "Мари хад а Литтле Ламб".
1907 - У једној од најтежих несрећа у рудницима САД, погинуо је 361 рудар у руднику угља Монона у Вирџинији.
1916 - Немачке трупе су у Првом светском рату ушле у румунску престоницу Букурешт.
1917 - Фински парламент је у Хелсинкију прогласио независност Финске, коју је признала совјетска Русија. Финска је од времена руског цара Александра И губила територију, а после Наполеонових ратова постала је 1809. руско велико војводство.
1917 - У судару француског брода "Мон Блан" натовареног експлозивом, укључујући 5.000 тона тринитротолуола, с белгијским бродом "Имо" у луци града Халифакс у Канади, погинуло је више од 1.500 људи, око 8.000 је рањено и велики део града је разорен.
1921 - Велика Британија је потписала мировни споразум с Ирском, према којем је успостављена Ирска Слободна Држава као чланица Британског комонвелта.
1938 - Француска и Немачка су потписале споразум о неповредивости међусобних граница, који су Немци поништили у Другом светском рату.
1941 - У Бици за Москву почела је противофанзива Црвене армије против Немаца који су стигли на 25 километара од Москве. До краја фебруара 1942. немачке трупе померене су на 200 километара од Москве.
1961 - У конгоанској провинцији Катанга избиле су тешке борбе између снага УН и Катанге.
1971 - Индија је признала Бангладеш, бивши Источни Пакистан, а Пакистан је узвратио прекидом дипломатских односа с Индијом.
1978 - Шпанци су на референдуму изгласали нови устав, према којем је Шпанија дефинисана као уставна монархија с парламентарном демократијом.
1988 - Умро је Рој Орбисон (Рои), једна од највећих звезда америчке поп и кантри музике, аутор хитова "Онли тхе Лонели", "Претти Воман", "Руннинг Сцаред".
1989 - Слободан Милошевић проглашен је на седници Скупштине Србије за председника Председништва Србије, после референдума на којем је добио 86 одсто гласова.
1989 - У најтежем масовном убиству у историји Канаде, убица је усмртио 14 студенткиња и ранио још 13 особа на Универзитету у Монтреалу и потом се убио.
1992 - Хинду екстремисти су уништили џамију у Ајођи на северу Индије, коју су, како се верује, муслимански освајачи изградили у средњем веку на згаришту великог хинду храма. У једномесечним сукобима Хиндуса и Муслимана погинуло је око 2.000 људи.
1997 - Руски транспортни авион "Антонов-124" који је носио два борбена авиона, срушио се на стамбено насеље близу Иркутска. Погинуло је 85 људи.
1999 - Суд УН за ратне злочине у Руанди осудио је на доживотни затвор Џорџа Рутаганду (Георгес), лидера наоружаних група Хута, за геноцид почињен 1994. у Руанди.
2000 - Центар за економска истраживања Института друштвених наука у Београду објавио је анализу према којој 60 процената становника у Србији спада у категорију сиромашних, док богата елита чини пет одсто популације.
2005 - Умро је Чарли Гол (Цхарли Гаул) победник "Трке око Француске" 1958. године и један од великих имена бициклизма.
2009 – Погинуло је 112 особа у пожару од експлозије ракета за ватромет у ноћном клубу у руском граду Перму.
2014 - Око пола милиона људи напустило је обалска села и евакуисало се из својих кућа на Филипинима, због прилижавања тајфуна. То је једна од највећих мирнодопских евакуација на том архипелагу.
2015 – Италијанска обалска стража је за три дана спасила преко 4.600 избеглица на Средоземном мору код либијске обале.
2016 - Европска унија формално је "затворила страницу" лоших односа са Кубом стављањем ван снаге акта из 1996. године којим је био предвиђен низ услова за нормализацију односа са том земљом, посебно у области поштовања људских права.
2017 - Амерички председник Доналд Трамп објавио је да САД признају Јерусалим као главни град Израела у који ће преселити амбасаду САД из Тел Авива. Израел је поздравио одлуку као "важан корак ка миру", док је Палестина оценила да САД не могу више играти историјску улогу посредника у мировним преговорима с Израелцима.
(Бета, 06.12.2020)






