BBC vesti na srpskom

EURO 2020 i fudbal: Španija se razgoropadila, Hrvatska ima čega da se plaši, Švedska prva u grupi

„Crvena furija" je u Sevilji slavila sa 5:0, pritom imala i promašeni penal i niz neiskorišćenih prilika, pa je pravo čudo kako Slovaci na užarenom andaluzijskom suncu nisu doživeli još veću katastrofu.

BBC News 23.06.2021
Aymeric Laporte scores
Getty Images

Španija se probudila, odigrala najbolju utakmicu Evropskog prvenstva u fudbalu i plasirala se u osminu finala, a ceh je platila Slovačka.

Mada ih ovaj rezultat predstavlja jedan od najubedljivijih trijumfa u istoriji završnih turnira na Evropskim prvenstvima.

U drugoj utakmici E grupe, Švedska je pobedila Poljsku sa 3:2 i osigurala prvo mesto na tabeli.

Branilac trofeja, Portugal je remijem 2:2 sa Francskom u F grupi takođe osigurao osminu finala, a isti rezultatom protiv Mađarske je i selekcija Nemačke prošla dalje.

Pakao Sevilje i tragičar Dubravka

U uvodnim trenucima meča u Sevilji delovalo je da bi golman Slovačke Martin Dubravka mogao da bude junak dana.

On je u 18. minutu odbranio penal Špancu Alvaru Morati koji na ovom šampionatu muku muči da zatrese protivničke mreže.

Dvanaest minuta pošto je odbranio penal, počeo je Dubravkin košmar.

Sarabija je snažno tukao sa 16 metara i pogodio prečku, lopta se odbila visoko u vazdu, a onda se vratila pod prečku gde ju je Dubravka nespretno ugurao u gol.

Za neke navijače u Srbiji, ovaj gol je ličio na autogol Rajmonda Aumana, golmana Bajerna, kojim se 1991. Crvena zvezda plasirala u finale Kupa šampiona.

Posle tog gola, Španci su potpuno raširili krila i zaigrali onako ko od njih očekuju navijači.

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvreman, Emerik Laport je duplirao prednost, a na 3:0 povisio je Sarabija.

Feran Tores je u 47. minutu takođe zatresao mrežu Slovačke, a konačan rezultat postavio je, novim autogolom Juraj Kucka u 71. minutu.

Švedska od vrha do dna i nazad

Švedski fudbaler Emil Forsberg postigao drugi najbrži gol u istoriji Evropskih prvenstava.

Forsberg je prednost Švedskoj protiv Poljske doneo posle samo 81 sekunde.

Brži od njega bio je jedino ruski fudbaler Dmitri Kiričenko.

On je na utakmici protiv Grčke na Evropskom prvenstvu 2004. godine postigao gol posle 65 sekundi.

Forsberg je danas bio strelac i drugog gola Švedske, a igrao se 59. minut.

Šveđani kao da su se opustili posle toga, što je Poljska iskoristila i umalo stigla do preokreta.

Sjajni Robert Levandovski je sa dva gola u 61. i 84. minutu, probudio nadu poljskih navijača.

Ipak, njihova pesma, kao i san o nokaut fazi, nestali su u četvrtom minutu nadoknade posle gola Viktora Klasena.

Mađare šest minuta delilo od ostvarenja sna

Malo je nedostajalo da Mađari u Minhenu naprave senzaciju.

Bili su nadomak pobede, dva puta vodili, ali uporni Nemci uspeli su da izbegnu poraz i izbore mesto među 16 najboljih u Evropi.

Šest minuta delilo je Mađarsku od trijumfa, ali je Leon Gorecka preciznim udarcem poravnao na 2:2.

Adam Salaj je u 11. minutu doveo Mađare u vođstvo, a izjednačio je Kaj Haverc u 66. minutu. Dva minuta kasnije novu prednost gostima obezbedio je Andras Šafer.

Uoči utakmice došlo je do manjeg incidenta, kada je tokom intoniranja mađarske himne u teren utrčao navijač u dresu Nemačke noseći zastavu duginih boja u znak podrške LGBT populaciji.

Prethodno je Evropska fudbalska unija (UEFA) odbila zahtev vlasti u Minhenu da ekrani na spoljnom zidu stadiona budu oslikani u duginim bojama.

Poslanici mađarskog parlameta prošle nedelje su izglasali zakon po kojem se zabranjuje promocija i prikazivanje homoseksalnosti među maloletnicima.

Istim rezultatom završena je i utakmica u Budimpešti između Portugalije i Francuske.

Obe selekcije su prošle dalje, a dvostruki strelac za Portugaliju i to oba puta iz penala, bio je Kristijano Ronaldo u 31. i 60. minutu.

I Francuska je imala heroja u večerašnjem derbiju - Karim Benzema je da oba gola - u 45. i 47. minutu.

Od večeras se Ronaldo diči novim rekordom - stigao je do 109 golova u dresu reprezentacije, čime se izjednačio sa bivšim iranskim reprezentativcem Alijem Daeijem, kao fudbaler sa najviše pogodaka u dresu sa državnim grbom.

Šampionat gotov za Holanđanina De Jonga

Fudbalski reprezentativac Holandije Luk de Jong zbog povrede kolena završio je nastup na Evropskom prvenstvu, saopštio je nacionalni savez.

Holanđani do kraja šampionata neće moći da računaju na napadača koji je će zbog povrede kolena zadobijene na treningu morati da pauzira nekoliko nedelja.

Selektor Frank de Bur nema pravo da pozove zamenu, tako da će mu izbor igrača u nastavku takmičenja biti smanjen.

Holandija je grupnu fazu završila sa tri pobede protiv Austrije, Ukrajine i Severne Makedonije i sa prvog mesta otišala u osminu finala.

Sistem takmičenja

Ovo je prvo Evropsko prvenstvo na kojem se utakmice igraju u 11 različitih gradova i država.

Čast da ugoste najbolje evropske fudbalere imaju London, Rim, Minhen, Baku, Sankt Peterburg, Budimpešta, Sevilja, Bukurešt, Amsterdam, Glazgov i Kopenhagen.

Lista gradova domaćina menjala se donedavno u skladu sa epidemiološkim merama koje važe u pojedinim zemljama.

Evropska fudbalska unija (UEFA) je insistirala da gradovi domaćini daju garancije da će biti dozvoljeno prisustvo određenog broja navijača na utakmicama.

Vlasti u Dablinu i Bilbau nisu mogli da garantuju prisustvo publike na tribinama, pa su otpali.

Utakmice polufinala i finala biće odigrane u Londonu.

Polufinalni dueli igraće se 6. i 7. jula, dok je finale zakazano za 11. jul.