Izvor: Blic/Regioni arhiva vesti 07.03.2022
Oprez na putevima: U planinskim predelima sigurnija vožnja sa lancima
Blic 07.03.2022
Saobraćaj van gradskih sredina je umerenog intenziteta, dok na pojedinim deonicama ima snega, saopšteno je večeras iz AMSS. Na pojedinim deonicama, pre svega u planinskim predelima, snežne padavine su prethodnih dana donele i nove slojeve snega. Zbog… »
Na Kosmetu obeležene Bele poklade: Maskirana povorka prošetala Gotovušom, zapaljenim bakljama teraju zle sile (foto) (video)
Blic 07.03.2022
Praznik Bele poklade i ove godine obeležen je u mestu Gotovuša na Kosovu i Metohiji, održavanjem tradicionalnog maskenbala "Vučari". Glavni deo obeda koji prate ovaj praznik jeste maskrianje, jer se na taj način, prema narodnom verovanju, ljudi bore… »
Danas počinje Vaskršnji post: Evo zašto je najstrožiji i najduži i šta nikako ne treba raditi
Blic 07.03.2022
Za pravoslavne vernike počinje Vaskršnji post koji traje 48 dana, najduži je od sva četiri posta i naziva se još Časni post. Smatra se da je ovo najstrožiji post, jer se pretežno posti na vodi, ali važno je znati da post nije samo odricanje od… »
"Pokladni maskenbal": Strašne maske i vatra oterali oblake i hladnoću iz Svilajnca na tradicionalnoj manifestaciji (video)
Blic 07.03.2022
U Svilajncu je održan tradicionalni "Pokladni maskenbal", manifestacija koja je po trinaesti put okupila veliki broj učesnika i posetilaca. Ideja organizatora je očuvanje drevne narodne tradicije kojom se na simboličan način, maskiranjem, obeležava… »