Михајловић: Пројекат Јадар прекинут због председничких избора
Бивша министарка рударства и енергетике изјавила је вечерас да пројекат "Јадар" није прекинут јер је лош по животну средину, већ због избора који је требало да буду одржани неколико месеци после тога.
"Прекинут је кад су били председнички изобри, а кад имамо председничке изборе води се рачуна да се не изгуби ниједан глас. А то колико смо били у праву или колико нисмо били у праву показује, између осталог, и то да је (председник Србије Александар) Вучић у Недељицама добио апсолутну већину", рекла је Михајловић у интервјуу за портал Нова.рс.
Она је навела да је Српска напредна странка (СНС), чији је тада била члан, показала да је рањива кад су почели протести због тог пројекта, али да је СНС тада и увидела своју грешку.
Михајловић је додала да до данас нису завршене студије о процени утицаја на животну средину и да "не постоји тај стручњак на свету који је могао да зна да ли је то лоше или није".
"Ни ја, нити било ко се појављивао у медијима и говорио да је то лоше за животну средину. И последња ствар - људи у Јадру нису били информисани и то мислим да је била наша грешка. Кад кажем наша, мислим на нас из владе, али и на компанију Рио Тинто која је очигледно чекала да неко други обави њен посао", казала је она.
Навела је да сматра да је то један од најважнијих пројеката и да га је због тога подржала, али да је њена идеја била да сачекају студије и да се ради уколико све буде у реду.
Упитана о Народној иницијативи о забрани ископавања литијума и бора са више од 30.000 потписа која је "нестала" у Скупштини Србије, Михајловић каже да не зна шта се дешава у парламенту, али да "и једна и друга страна морају да смире своје темпераменте и да седну за сто и разговарају".
"Сви морају да разговарају - позиција, опозиција, невладин сектор, САНУ, домаћи, страни стручњаци, сви… Кад се уради студије хајде да видимо је л’ то стварно добро за нас или није", рекла је Михајловић.
(Бета, 26.04.2023)










