Извор: Пешчаник/Друштво архива вести 02.02.2024

34. обљетница

34. обљетница

Пешчаник 02.02.2024
Недавно нас је шјор Владо Шекс подситија на то да је жив. Већ смо били мислили да је умра, да га је прогуцала црна земља, да се црви госте на костима великана, ал онда се изненада указа, здрав, чил и весел, на фешти поводом „34… »
Вулинов шпијунски свет

Вулинов шпијунски свет

Пешчаник 02.02.2024
Фото: Ведран Букарица Остало је записано у Службеном листу од 12. априла 1999. године: Савезна Република Југославија је приступила Савезу Русије и Белорусије. На седници оба већа Савезне скупштине (Већа грађана и Већа Република)… »
Кухиња

Кухиња

Пешчаник 02.02.2024
Тхе Китцхен, фото: Нетфликс Кухиња из наслова је заправо име једног издвојеног стамбеног блока у Лондону у блиској будућности: тај блок је место радње новог британског сф филма „Тхе Китцхен“. Филм је ушао у мали број биоскопа у… »
Похвала лудости и Утопија

Похвала лудости и Утопија

Пешчаник 02.02.2024
Фото: Божидар Слапшак Спис под првим именом објавио је Еразмо Ротердамски 1511; неколико година доцније исти је објавио дело Томаса Мора под именом Утопија. Два велика интелектуалца, који су били пријатељи и дописивали се… »