Видео конференција лидера Г7 поводом иранског напада на Израел

Шефови држава и влада Групе 7 (Г7) најбогатијих либералних економија света састаће се данас поподне на видео конференцији да разговарају о иранском нападу на Израел, саопштила је Влада Италије, земље која је актуелна председавајућа Г7.
"Италијанско председништво Г7 сазвало је за данас рано поподне видео конференцију на нивоу лидера", саопштила је италијанска влада.
Поред Италије у Г7 су и САД,Канада, Велика Британија, Француска, Немачка и Јапан.
Састанак на врху Г7 сазван је после ноћашњег напада Ирана на Израел са више од 200 дронова и ракета, као одговор на удар на ирански конзулат у Дамаску почетком овог месеца.
Тај директни ирански напад без преседана је ипак био осујећен, према наводима израелске војске која је саопштила да је заједно са својим савезницима успела да пресретне 99 одсто пројектила упућених на израелско тле.
Савет безбедности УН такође данас треба да одржи хитну седницу, а генерални секретар светске организације Антонио Гутереш осудио је напад као "озбиљну ескалацију".
(Бета, 14.04.2024)