BBC vesti na srpskom

Euro 2024: Srbija završila učešće, 0:0 sa Danskom, Slovenci za istoriju

Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je 0:0 u meču trećeg kola protiv Danske i završila učešće na turniru. Slovenci sa Englezima 0:0 i idu dalje.

BBC News pre 2 dana  |  Slobodan Maričić - BBC
Srbija posle poraza
EPA

Za prolazak Srbije u naredno kolo Evropskog fudbalskog prvenstva u Nemačkoj bila su potrebna dva uslova: Da 'orlovi' pobede Dansku, a Engleska Sloveniju - i oba nisu ispunjena.

I jedan i drugi meč završeni su 0:0, tako da je Srbija sa dva boda završila kao poslednja u grupi C, čime završava učešće na prvom Euru posle 24 godine.

U većem delu meča protiv Danske, reprezentativci Srbije bili su daleko od gola Kaspera Šmajhela - pripretili su tek u poslednjih 20 minuta, ali je Aleksandar Mitrović u par navrata bio neprecizan.

Prvi udarac u okvir gola Srbija je imala u 93. minutu, kada je traljavo pokušao Sergej Milinković Savić, što dovoljno ilustruje situaciju na terenu.

Danci su za to vreme šutirali deset pet puta na gol Predraga Rajkovića, koji je i na ovom meču bio jedan od najboljih igrača sastava selektora Dragana Stojkovića.

„Rezultatski jeste razočaranje što nismo napravili taj korak dalje, ali nije kraj ili smak sveta", naveo je Stojković posle meča.

„Izuzetno sam ponosan na ove momke, istrčali su kilometre i kilometre, dali sve od sebe i nema razloga da sakrivamo glavu u pesak."

Srbija se, kako kaže, na turniru „nije obrukala", niti je bila „vreća za udaranje".

„Veliki je uspeh za srpski fudbal da smo došli ovde posle mnogo, mnogo godina, to niko ne sme da zaboravi i potcenjuje", kaže Stojković.

„Nema trunke razloga da se stidimo ili tražimo alibi - hteli smo, želeli, pokušali sve što smo mogli i ne može se reći da ništa nije bilo dobro."

Stojković
Reuters
Selektor Dragan Stojković

Grupu 'orlova' Stojković je okarakterisao kao tesnu, gde je jedan gol odlučivao o tome ko će ići dalje.

Srbija je za tri meča upravo postigla samo jedan gol - posle poraza od 1:0 protiv Engleske, imali su samo Jovićev u 98. minutu za izjednačenje protiv Slovenije (1:1).

Engleska je završila kao prva u grupi sa pet bodova, Danska je druga sa tri i oni će direktno proći u osminu finala.

Slovenija je na trećem mestu, takođe sa tri boda i imaće priliku da kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe ide dalje.

TABELA GRUPE C:

• Engleska 5 (gol-razlika +1)
  • Danska 3 boda (gol-razlika 0)
  • Slovenija 3 boda (gol-razlika 0)
  • Srbija 2 boda (gol-razlika -1)

Kapiten reprezentacije Srbije Dušan Tadić ispadanje sa turnira u Nemačkoj nazvao je „velikim razočaranjem" i „neuspehom".

„Zacrtali smo cilj da prođemo u nokaut fazu, nismo to uspeli i razočarani smo, ali sam i ponosan na ovu grupu momaka - znam da su pružili sve od sebe", naveo je Tadić u prvoj izjavi posle meča protiv Danske.

Svima im je, kako je naveo, bilo teško zbog „dugih sezona, bez zimske pauze".

„Neki će imati samo šest-sedam dana slobodno, cele godine igramo, ali su svi želeli da se žrtvuju za otadžbinu i čast mi je da sam deo ove grupe."

Tadić
Reuters
Tadić posle Danske

Golman Predrag Rajković, koji je u tri meča Eura bio jedan od najboljih fudbalera Srbije, izjavio je da posle ispadanja ostaje „žal".

„Ne znam šta da kažem, pod utiskom sam... Mislim da smo zaslužili da prođemo dalje, ali nije nam se dalo", naveo je Rajković.

„Mislim da smo pokazali kako se voli Srbija i kako se gine za Srbiju."

Na tri meča, Rajković je nebrojeno puta spasao gol 'orlova', a sada kaže da bi radije da „primio pet", da je reprezentacija prošla dalje.

„Fudbal je to... Žao mi je ovih navijača koji su u velikom broju došli da nas podrže. Bodrite nas i dalje, šta da vam kažem."

Rajković
Reuters
Rajković posle Danske

Tok meča

Srbija: Rajković - Veljković, Milenković, Pavlović - Mijailović, Gudelj, Ilić, Živković - Lukić, Samardžić - Mitrović

Danska: Šmajhel - Andersen, Kristensen, Vestergor - Bah, Hejbjerg, Hjulmand, Mele - Eriksen - Hejlund, Vind

Meč je počeo - žutim kartonom.

I to za Nikolu Milenkovića, već u četvrtom minutu.

Fudbaleri obe reprezentacije kao da su potom prešli u mod početnog odmeravanja snaga i dugo se na terenu ništa konkretno nije dešavalo.

Veliku borbu na sredini terena, nakratko je u 15. minutu prekinuo Aleksandar Mitrović, kada se sam zaleteo na nekoliko protivnika, od kojih je tek poslednji uspeo da ga zaustavi.

Srbija
Reuters
Danska
Reuters

Već u narednom napadu, Danci su bili u dobroj situaciji.

Mele je centrirao, Bah bio sam u petercu, ali nije uspeo da dobro zahvati loptu.

Tražio je i penal posle kontakta sa Andrijom Živkovićem, ali je sudija Fransoa Leteksije samo odmahivao rukom.

Drugu šansu imali su u 20. minutu, kada je Ilić pogrešio ispred kaznenog prostora 'orlova', a Eriksena odlično šutirao sa dvadesetak metara, ali je Rajković uspeo da odbrani.

U 22. minutu lopta posle kornera Danaca prelazi gol-liniju Rajkovićevog gola, ali je tokom leta napustila teren, tako da pogodak nije priznat.

Zapravo, u golu su završili i lopta i Rajković i jedan od danskih fudbalera.

Duel
Reuters
Duel
Reuters

Srbija za to vreme ne uspeva da poveže redove - i dalje je bez šanse i udarca na gol.

Nemaju ni Danci mnogo prilika, ali ubrzo beleže i četvrti udarac, kada je tukao Hejlund, ali je Rajković opet bio odlično postavljen.

Veliku šansu Danska je imala u 38. minutu.

Lopta je na ivici kaznenog stigla do potpuno samog Vinda, koji šutira, ali se okliznuo, pa mu je lopta prešla preko noge.

Mitrović
Reuters

Tadić i Jović zamenili su na poluvremenu Gudelja i Samardžića, ali se na terenu nije mnogo toga promenilo - 'orlovi' i dalje daleko od gola Danske, čiji su fudbaleri pretili iznova i iznova.

Situaciju dobro ilustruje i činjenica da je prvi korner Srbija imala u 49. minutu.

Skov Olsen je koji tren kasnije šutirao sa ivice kaznenog, Milenković je uspeo da blokira.

A onda - tračak nade.

Tadić dobro proigrava Jovića, koji loptu ubacuje peterac Danske, a Andersen u sopstveni gol.

Na tribinama kreće radost, ali sudija svira ofsajd i gol je poništen.

Jović u šansi
Reuters
Šansa
Reuters
Šansa
Reuters

Danci u narednim minutima nastavljaju sa pritiscima - šutiraju više puta sa velike daljine, iako bez opasnosti po Rajkovića.

Ugrožen je bio tek posle jednog kornera, kada Vestergor dobro skače, ali šutira pravo u golmana Srbije.

Stojković potom sve karte baca na napad.

U igri su i Vlahović i Jović i Mitrović, ali to Srbiji u 70. minutu donosi tek drugi korner.

Prvu šansu Srbija je stvorila u 80. minutu, kada se Vlahović izborio za loptu u kaznenom Danske, ona je potom stigla do Mitrovića, koji šutira, ali neprecizno.

Borba se malo rasplamsala i Mitrović koji minut kasnije pokušava i glavom, ali opet pored gola.

Pokušao je još u 93. minutu Sergej Milinković Savić, što je Šmajhel bez problema odbranio.

Posle poraza
Reuters
Razočarani fudbaleri Srbije posle meča
Razočarani Tadić i Jović
Reuters

Novak Đoković na tribinama

Na tribinama Alijanc Arene bio je i jedan od najboljih tenisera svih vremena Novak Đoković.

„Veliko je zadovoljstvo što sam ovde, da budem jedan više navijača za Srbiju", rekao je Đoković pred meč za RTS.

„Timski sport je drugačiji od pojedinačnog, kada se igra za Srbiju, svoju zemlju, nema prevelikog razmišljanja."

Đoković
Reuters

Najvažnija je, kako kaže, priprema utakmice, koju vidi kao „50 odsto pobede".

„Momci su imali četiri dana da se pripreme i taktički, tu je srce, ponos, želja da se predstavi na najbolji način. Sa rezultatom se nikad ne zna.

„Kada sportista da sve od sebe, onda niko ne može da zameri na rezultatu".

U psihološkom smislu, navodi, meč mogu da odluče „Srce, glava i ona stvar".

„Oprostite, morao sam tako da kažem. Hrabrost. Sam pogled na tribine, naši ljudi koji su došli iz cele Evrope. Svi smo tu za njih. Ako budu navijači ulazili na teren, ući ću i ja", naveo je Đoković uz osmeh.