BBC vesti na srpskom

Sedam uspeha u borbi za očuvanje prirode u 2024. za koje niste čuli

Temperatura je porasla i ekstremne vremenske prilike su postale intenzivnije, ali ove godine je bilo i nekih značajnih uspeha u borbi protiv klimatskih promena.

BBC News pre 2 dana  |  Izabela Geretsen, Marta
Životinja
Getty Images
Mere zaštite su pomogle očuvanju sajge, ugrožene vrste antilope

Bila je ovo još jedna teška godina u pogledu vremenskih prilika i očuvanja prirode.

Od činjenice da je prosečna temperatura prvi put bila viša za 1,5 stepen Celzijusa u odnosu na predindustrijski prosek, do razočaranja ugroženih zemalja na ovogodišnjem klimatskom samitu Ujedinjenih nacija (UN).

Stiče se utisak da je izazov ogroman.

Ekstremne vremenske prilike sve više utiču i na siromašne i na bogate zemlje.

Međutim, ove godine su zabeležni i neki izuzetni uspesi u borbi protiv klimatskih promena, a sve u cilju očuvanja prirode.

Zato vam predstavljamo neke od najvećih pobeda naše planete u protekloj godini.

Prestanak upotrebe uglja u Velikoj Britaniji

Poslednja termoelektrana na ugalj u Velikoj Britaniji prestala je da radi 2024. godine.

Bio je to simboličan trenutak.

Britanija je prva zemlja na svetu koja je koristila ugalj za proizvodnju električne energije, dok je fosilno gorivo predstavljalo žilu kucavicu industrijske revolucije.

Turbine u elektrani u mestu Retklif, kod grada Notingema, u centralnoj Engleskoj, utihnule su 30. septembra, kada je dim prestao da kulja iz njenih dimnjaka.

Uklanjanje pogonskih uređaja i objekata će trajti dve godine.

Ne zna se još kako će se iskoristiti ovaj prostor, a jedan od predloga je da se tu postave sistemi za skladištenje energije.

To je već urađeno u grofoviji Zapadni Jorkšir, na severu Engleske, gde su na mestu nekadašnje elektrane, postavljeni sistemi za skladaštenje energije, dovoljni za napajanje 250.000 domova.

Kako je brza dekarbonizacija ekonomije cilj mnogih zemalja, na mnogim prostorima gde su nekada bile elektrane na fosilna goriva postavljaju se industrijski sistemi za skladištenje energije.

Porast proizvodnje zelene energije u svetu

Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora brzo raste širom sveta.

U Sjedinjenim Državama (SAD), proizvodnja električne energije iz vetra je u aprilu dostigla rekord i premašila proizvodnju na ugalj.

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) očekuje da će se do 2030. u svetu proizvoditi dodatnih 5.500 gigavata zelene energije.

Takođe, veruju da će se globalni kapacitet obnovljivih izvora povećati 2,7 puta od 2022, što je malo manje od cilja UN-a da se taj broj utrostruči do 2030. godine.

Do kraja ove decenije, energija iz obnovljivih izvora zadovoljiće skoro polovinu ukupne potrošnje električne energije.

Ogroman udeo rasta postigla je samo jedna zemlja - Kina.

Predviđa se da će do 2030. u Kini biti najmanje polovina ukupnog svetskog kumulativnog kapaciteta zelene električne energije, ističu iz IEA.

„Masovni rast obnovljivih izvora energije" u svetu uglavnom je vođen ekonomijom, a ne politikom vlada, jer su obnovljivi izvori energije, posebno solarni, najjeftinija opcija u skoro svakoj zemlji na svetu, izjavio je Fatih Birol, direktor IEA.

Najveći rast obnovljivih izvora je, kako je rekao, „prelepa priča", koja bi mogla da se sažme u dve reči: „Kina" i „solarna (energija)".

Elektrana
Getty Images
Ugalj se u Velikoj Britaniji od 2024. ne koristi za proizvodnju električne energije

Reke, planine, talasi, i kitovi dobijaju pravni subjektivitet

Vlada Ekvadora je još 2021. donela važno odluku da rudarenje u Los Sedrosu (Los Cedros), šumi na Andima, krši prava prirode.

Važna je bila još jedna, u kojoj se ističe da je zagađenje ugrozilo reku Mačangare, koja protiče kroz glavni ekvadorski grad Kito.

I takve odluke zaista mogu da pomognu u zaštiti ugroženih ekosistema.

Osim Ekvadora, sve veći broj prirodnih odlika i prostora je 2024. dobijalo pravni subjektivitet.

Na Novom Zelandu, vrhovi Nacionalnog parka Egmonta prepoznati su kao planine predaka i zajedno su dobili status pravnog lica, poznatog kao Te Papakura o Taranaki.

U Brazilu je deo okeana dobio pravni subjektivitet.

Priobalni grad Linhares je priznao talase kao živa bića i dao im pravo na postojanje, oporavljanje i obnavljanje.

U međuvremenu, novim sporazumom vođa pacifičkih starosedelaca, kitovi i delfini zvanično su priznati kao „pravna lica".

„Slučaj koji se podnosi radi zaštite kitova od prekookeanskog prevoza može da se zasniva na nečijoj tvrdnji da trpi štetu jer su mu smanjene mogućnosti da ide na izlete posmatranja kitova", kaže Žaklin Galan, advokatica koja se bavi klimatskim promenama, biodiverzitetom i pravima.

„Ako bi kitovi bili priznati kao pravni subjekti, slučaj bi preciznije mogao da se usredsredi na štetu koja se nanosi samim kitovima, za razliku od pojedinca koji se poziva na sporednu štetu".

Galan, koja radi na programu Earth Rights Research and Action na Pravnom fakultetu Univerziteta Njujorka, kaže da oni pomeraju granice u oblasti prava.

„Pravni subjektivitet pruža razumevanje da prirodu i živa neljudska bića treba smatrati subjektima [a ne objektima] koji imaju urođenu vrednost i sopstvene interese i potrebe", kaže ona.

Novo zaštićeno područje oko Azorskih ostrva

Portugal je najavio stvaranje novog zaštićenog morskog područja u severnom Atlantiku.

Kada bude uspostavljeno, biće najveće u regionu i obuhvataće 30 odsto mora oko portugalskih Azorskih ostrva.

Polovina zaštićenog područja, koje će obuhvatiti 287.000 kvadratnih kilometara, biće „potpuno zaštićeno", jer neće biti dozvoljen ribolov, niti vađenje drugih prirodnih resursa, dok će druga polovina uživati „visok stepen zaštite".

U području se nalazi devet hidrotermalnih izvora, 28 vrsta morskih sisara i 560 vrsta riba.

Stvaranje zaštićenih morskih područja može da bude veoma delotvoran način zaštite biodiverziteta, ako se pravila odgovarajuće primenjuju.

Sveukupno, samo 2,8 odsto svetskog okeana je delotvno zaštićeno, a samo 8,3 odsto je očuvano, prema izveštaju Bloomberg Philanthropies Ocean Initiative.

Gubitak šume u Amazoniji na devetogodišnjem minimumu

Zabeležen je najmanji gubitak šume u brazilskoj Amazoniji u poslednjih devet godina.

Od jula 2023. do jula 2024. godine, krčenje šume je smanjeno za više od 30 odsto, prema podacima koje je objavio brazilski Nacionalni institut za svemirska istraživanja (INPE).

Uništeno je otprilike 6.288 kvadratnih kilometara prašume, što je površina veća od američke države Delavera.

Iako je ovo područje još uvek ogromno, to je najmanji godišnji gubitak šume od 2015. godine.

Gubitak šume se smanjio uprkos požarima u brazilskoj Amazoniji, čiji broj je nakon rekordne suše porastao skoro 18 puta tokom istog perioda.

Smanjeni gubitak je usledio skoro dve godine nakon što je predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva preuzeo dužnost.

Obećao je da će do 2023. okončati krčenje šume i suzbiti nezakonitu seču.

Životinja
Getty Images

Mere zaštite zaista pomažu očuvanju biodiverziteta

Ustanovljeno je da su mere zaštite prirode uglavnom delotvoran način za usporavanje gubitka biodiverziteta ili njegov oporovak.

Naučnici su ispitali učinkovitost 665 mera zaštite primenjenih širom sveta i ustanovili da su imale pozitivan uticaj u dva od tri slučaja.

Jedan od primera je inicijativa za očuvanje prirode Alyin Dala, koja je u Kazahstanu, sa lokalnim partnerima i drugim međunarodnim organizacijama, radila na spasavanju kritično ugrožene vrste antilope sajge u Evroazijskoj (Velikoj) stepi.

Tokom projekta primenjeno je pažljivo, naučno zasnovano praćenje, označavanje i zaštita i obnova staništa da se obezbedi najbolji način oporavka populacije sajgi, kojih je 2003. godine bilo samo 20.000.

Danas 2,86 miliona ovih antilopa luta Velikom stepom, a sajga je na Crvenoj listi Međunarodne unije za zaštitu prirode i prirodnih resursa premeštena iz kategorije „kritično ugrožene vrste" u kategoriju „blizu ugroženosti".

Napori koje predvode starosedeoci obogaćuju nebo i reke

Napori koje Jurok, pleme američkih Indijanaca koji žive u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, decenijama ulaže u obogaćivanju životinjskog sveta iz njihove okoline, počeli su da daju rezultate.

Vrhunac ovih napora dostignut je 2024, kada je losos ponovo zaplivao u reci Klamatu.

Posle 100 godina, ova riba je primećena u slivu reke Klamata u državi Oregonu, nakon što je uklonjena brana nizvodno, na toku reke kroz Kaliforniju.

U avgustu je, nakon pritisaka boraca za zaštitu životne sredine i plemena, uklonjena i poslednja od četiri brane.

Pleme je očekivalo da će biti potrebni meseci da se u gornji tok reke vrate lososi, čiji je broj bio desetkovan lošim uslovima, a sve zbog brane koja je blokirala prirodni tok vode.

Međutim, biolozi su u oktobru uočili ribu u pritokama u Oregonu.

„Ono što je iznenađujuće je veliki broj riba koje su se vratile u njihovo geografsko stanište", rekao je Beri Mekovi, biolog i stručnjak za ribarstvo.

„Nisam mogao da verujem da su lososi primećeni u Oregonu.

„Bila je to neverovatna vest, zapanjujuća.

„Kada sam čuo, pomislio sam: 'Zar već! Nadmašili su sva očekivanja".

Istovremeno se sprovodi i program vraćanja u divljinu kalifornijskih kondora, što takođe beleži sve veći uspeh.

Pleme vodi projekat za puštanje u divljinu ovog lešinara, njihove svete ptice.

Još dva kalifornijska kondora puštena su u oktobru u divljinu, čime je njihov broj u području gde živi pleme Jurok porastao na 18.

„Sjajno im ide", kaže Tijana Vilijams, direktorka Odeljenja za životinjski i biljni svet za pleme Jurok.

„Bilo je zaista uzbudljivo gledati kako jato raste".

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 01.02.2025)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Sport, najnovije vesti »