Студија: Хитна вакцинација током епидемија смањује смртност за 60 одсто

Хитна вакцинација током епидемија болести као што колера, ебола и мале богиње, смањила је број смртних случајева од тих болести за готово 60 одсто у последњих 25 година, показала је нова студија.
Око 60 одсто инфекција је спречено, док се економска корист од вакцинације процењује на милијарде евра, пише у студији објављеној ове недеље у часопису Бритиш медикал џорнал (Бритисх Медицал Јоурнал - БМЈ).
Студију подржава Међународна организација Гави која, ослањајуц́и се на јавно и приватно финансирање, помаже вакцинацију деце у најсиромашнијим земљама света.
Та организација је сарађивала са истраживачима Института Барнет у Аустралији да би направила прву студију у свету о утицају хитне вакцинације на јавно здравље и глобалну здравствену безбедност.
"Први пут можемо да свеобухватно квантификујемо корист, у људском и економском смислу, од примене вакцина против епидемија неких од најсмртоноснијих заразних болести", рекла је директорка Гавија Санија Ништар (Саниа Нисхтар).
Истраживање јасно показује моц́ вакцина као исплативог одговора на растуц́и ризик од епидемија с којима се свет суочава, истакла је она.
Студија је испитала 210 епидемија пет заразних болести (колера, ебола, мале богиње, менингитис и жута грозница) између 2000. и 2023. године у 49 земаља са ниским приходима.
Наводи се да је примена вакцина у тим условима смањила број инфекција и смртних случајева за готово 60 одсто за ових пет болести.
А ефекат је још бољи за неке болести: вакцинација је број смртних случајева током епидемија жуте грознице смањила за 99 одсто, а од еболе за 76 одсто.
Истовремено, хитна вакцинација је значајно смањила ризик од ширења епидемија.
Студија такође процењује да су напори вакцинације током 210 епидемија спречавањем смртних случајева и инвалидитета генерисали приближно 27 милијарди евра економске користи.
Тај број је вероватно потцењен, истиче извештај, јер не узима у обзир трошкове реаговања на епидемије, нити друштвене и макроекономске утицаје поремец́аја изазваних великим епидемијама.
Процењује се да је масовна епидемија еболе која је погодила Западну Африку 2014. године, пре постојања валидираних вакцина, а која је потом довела до појаве случајева широм света, коштала само земље Западне Африке више од 45 милијарди евра.
Светска здравствена организација (СЗО) је у априлу упозорила да се епидемије болести које се могу спречити вакцином, попут малих богиња, менингитиса и жуте грознице, повец́авају широм света због дезинформација и смањене међународне помоц́и.
Гави ради на обезбеђивању новог финансирања упркос смањењу међународне помоц́и. САД су јуна саопштиле да ц́е прекинути подршку тој групи.
(Бета, 12.07.2025)