Srbija verovatno sa Jokićem u pohodu na evropsko košarkaško zlato
Na širem spisku selektora Svetislava Pešića našlo se 11 od 12 učesnika Olimpijskih igara u Parizu, ali i nekoliko mlađih momaka koji bi mogli da debituju na velikim takmičenjima.

„Igra!"
Biće to poruka koja će kružiti po čet grupama ljubitelja košarke u Srbiji pošto se Nikola Jokić, najbolji srpski i svetski košarkaš, našao na širem spisku selektora Svetislava Pešića pred Evropsko prvenstvo.
To što je nečije ime na širem spisku ne znači i da će biti u konačnom sastavu, ali nada srpskih navijača da će jedan od najboljih košarkaša današnjice igrati na Evropskom prvenstvu sada je pojačana.
Orlovi, kako je nadimak srpske selekcije, u pripreme za Evrobasket kreću sa snagama koje su na Olimpijskim igrama u Parizu osvojile bronzu - od 12 olimpijaca na širem spisku nema samo Uroša Plavšića, centra Crvene zvezde.
Ali, biće tu i nekoliko mlađih momaka, koji bi mogli da debitiju na velikim takmičenjima - Uroš Trifunović, Nikola Topić, Tristan Vukčević, Balša Koprivica i Alen Smailagić.
Stefan Jović, iskusni plejmejker španske Valensije, vraća se u nacionalni tim posle godinu dana pauze, a prethodni put je nastupao na Svetskom prvenstvu u Manili 2023. i osvojio srebro.
„Ovo je tim sa ogromnim iskustvom, individualnim i timskim znanjem", rekao je Svetislav Pešić na konferenciji za medije povodom početka priprema.
Eurobasket opisao je kao „ipak najjače takmičenje", poredeći ga sa Mundobasketom i Olimpijskim igrama.
„Sada imamo mnogo veću konkurenciju i veći broj timova koji će se boriti za medalje - osam, devet ili čak 10 ekipa", dodao je.
'Neka su nam srećne pripreme'
„Uzbuđeni smo što počinju pripreme“, kaže kapiten Bogdan Bogdanović, koji se novinarima obratio uz saigrače Stefana Jovića i Nikolu Milutinova.
„Moj osećaj je kao da nije prošlo ni dva-tri meseca (od Pariza), ali idemo sve iz početka.
„Osećamo pritisak od kada se bavimo košarkom, slažemo se da imamo timske i lične ciljeve da osvojimo prvenstvo, ali znamo da to nije zagarantovano prethodnim uspesima.
„Neka su nam srećne pripreme", poručio je bek 'orlova'.
Srpska reprezentcija pripreme počinje 28. jula u Staroj Pazovi, nadomak Beograda, a u prvoj fazi odigraće i dve prijateljske utakmice protiv Bosne i Hercegovine 5. avgusta i Poljske 6. avgusta u Beogradskoj areni, objavili su iz Košarkaškog saveza Srbije (KSS).
Nastupiće i na pripremnom turniru na Kipru (9. i 10. avgusta), gde učestvuju domaća selekcije, kao i Grčka i Izrael.
U Minhenu će odigrati još dva prijateljska meča 15. i 16. avgusta, a na tom turniru će učestvovati i Nemačka, Turska i Češka.
Pred početak EP, Srbija će igrati prijateljski meč protiv Slovenije, za koji iz Košarkaškog saveza kažu da će biti spektakl.

Evrobasket počinje 27. avgusta i završava se 14. septembra, a zemlje domaćini su Letonija, Finska, Poljska i Kipar.
Srbija je svrstana u grupu A i mečeve će igrati u letonskoj prestonici Rigi, gde će biti ogranizovana i cela eliminaciona faza turnira.
Protivnici u grupnoj fazi će joj biti domaćin Letonija, Portugal, Estonija, Turska i Češka.
„Naša grupa je najjača ili jedna od najjačih, imamo tu domaćina Letoniju, a Turska je isto u našoj grupi i vrlo je ozbiljan kandidat za medalju", kaže selektor Pešić.
„Imamo jedan cilj - da dobro radimo i uradimo sve ono što od nas zavisi. Da napravimo dobru atmosferu i svaki dan načinimo korak više", poručuje.
Ko je na širem spisku Srbije?
- Aleksa Avramović
- Stefan Jović
- Vasilije Micić
- Bogdan Bogdanović
- Marko Gudurić
- Uroš Trifunović
- Nikola Topić
- Ognjen Dobrić
- Vanja Marinković
- Dejan Davidovac
- Nikola Jović
- Filip Petrušev
- Nikola Jokić
- Nikola Milutinov
- Tristan Vukčević
- Balša Koprivica
- Alen Smailagić
Izvor: Košarkaški savez Srbije
- Svetislav Pešić: „Bog i batina", košarkaški stvaralac koji donosi trofeje
- Pet stvari koje u pola noći morate znati o Istanbulu i Indijanapolisu - Pešićevim zlatima
- Kako je biti Srbin u Denveru: Ili postaneš MVP u NBA ligi ili upoznaš Jokića u prodavnici
Šta se promenilo od Olimpijskih igara?

- Zdravlje
Iako je Srbija u gotovo najjačem sastavu otišla u Pariz, nedostajali su joj dvojica mladih imenjaka.
Ovog puta Pešić ima više sreće, jer nijedan kandidat za odlazak u Rigu nema veće probleme sa povredama.
Nikola Jović, krilo Majami Hita koje je imalo važnu ulogu u osvajanju svetskog srebra u Manili, putovao je sa timom na Olimpijske igre, ali tamo gotovo da i nije igrao zbog povrede skočnog zgloba.
Nikole Topića, talentovanog plejmejkera Oklahome, nije bilo na Pešićevom spisku zbog teške povrede ligamenata kolena, zbog koje je propustio i celu sezonu u NBA ligi, ali je zaigrao u Letnjoj ligi i spreman je stigao na okupljanje reprezentacije.
Stefana Jovića, nekadašnjeg plejmejkera Crvene zvezde koji je protekle dve sezone nastupao u Valensiji, u Parizu nije bilo „iz porodičnih razloga“, dok je na Filipinima kao povratnik u nacionalni tim bio jedan od ključnih igrača u osvajanju srebrne medalje.
„Bila je to interna šala mene i Bogdana da će u Manili biti moj poslednji ples, ali uz priču sa njim i selektorom doneo sam odluku da ipak ovo bude moj poslednji ples", ispričao je Jović posle objavljivanja spiska.
„Presrećan sam što sam ovde“, dodao je.

- Nova lica
Iako se očekuje da među 12 igrača na konačnom spisku ostanu gotovo svi koji su igrali u Parizu, priliku na prvom okupljanju dobilo je i nekoliko mogućih debitanata.
Alen Smailagić, bivši krilni centar Partizana i novi košarkaš bolonjskog Virtusa, u Manilu nije putovao zbog bolesti, a za Pariz nije dobio poziv.
Još jedan bivši igrač Partizana, Tristan Vukčević, imaće priliku da se bori za sedište u avionu za Rigu, posle solidne sezone u Vašington Vizardsima, ali i glasina da bi mogao da nastupa za Grčku.
Balša Koprivica i Uroš Trifunović, koji su iz Partizana prešli u turske klubove, takođe će se boriti da uđu na Pešićev konačni spisak.
Većina ovih momaka nosila je dres Srbije tokom kvalifikacija za evropska i svetska prvenstva prethodnih godina, kada najveće zvezde nisu bile na raspolaganju, ali bi im Evrobasket bio prva prilika da nastupe na jednom završnom turniru.
Iako nemaju iskustva sa velikih takmičenja, oni „nisu novi", kaže selektor Pešić.
„Svi su oni već bili u našem programu.
„Imaće sada priliku da vide kako je provesti leto trenirajući sa najboljima i kako je igrati protiv najboljih na svetu i u Evropi.
„Ovo je prilika da dobiju šansu i mi vidimo kakva nam je budućnost", kazao je Kari.
- Novi klubovi
Samo četiri igrača iz olimpijskog tima Srbije ostala su tamo gde su i bila godinu dana ranije: Nikola Jokić, Nikola Jović, Dejan Davidovac i Nikola Milutinov.
Vasilije Micić Eurobasket dočekuje kao povratnik u Evroligu, pošto ga je Hapoel iz Tel Aviva vratio iz NBA lige, doveo u Izrael i učinio najplaćenijim košarkašom u Evropi.
Marko Gudurić je posle osvajanja Evrolige sa turskim Fenerbahčeom odlučio da ode u milansku Olimpiju, a Ognjen Dobrić se u Crvenu zvezdu vratio tik pred početak olimpijskog turnira.
Aleksa Avramović je u Pariz stigao kao bek Partizana, posle turnira je otišao u moskovski CSKA, a danas je igrač Dubaija, novog učesnika Evrolige.
Kapiten Bogdan Bogdanović nije menjao zemlju i ligu, ostao je u NBA, ali je posle gotovo pet sezona u Atlanti početkom 2025. otišao u Los Anđeles Kliperse.
Filip Petrušev pred Olimpijske igre nosio dres Olimpijakosa iz Atine, ali je veći deo sezone posle Pariza proveo u Crvenoj zvezdi kao pozajmljen igrač, a u julu ove godine potpisao je za Dubai.
Vanja Marinković, kapiten Partizana, uoči olimpijskog turnira nosio je dres španske Baskonije.
- Priča o Nikoli Joviću: „Bio je dete, postao momak i zna šta želi - NBA ligu"
- Sija kao zlato: Košarkaši Srbije nadigrali Nemce u borbi za olimpijsku bronzu, Jokić ušao u istoriju
Jokićeva era čeka pozlatu
Ono što se već godinama ne menja je dominacija Nikole Jokića, a u prethodnoj sezoni završio je drugi u glasanju za najkorisnijeg igrača u NBA ligi, što je zvanje koje je tri puta dosad osvajao.
Uprkos tome, košarkaši i stručnjaci iz lige ga često nazivaju „najboljim igračem na svetu“, a prošle sezone je prvi put u karijeri završio sa dvocifrenim brojem poena, skokova i asistencija u proseku.
„Sledećih nekoliko dana će biti mnogo piva, verovatno", rekao je sa osmehom srpski centar posle završetka sezone i poraza njegovog Denvera u Oklahomi.
I bilo ga je, raftinga, posete Kini, nekoliko konjskih trka i nekoliko suza pošto je njegovo grlo prvo prošlo kroz cilj na trci u Somboru.

Činilo se da se dobro provodi i ne mari previše za pitanje koje su mnogi u Srbiji postavljali već mesecima:
„Hoće li Jokić igrati na evropskom?“.
Odgovor je stigao na selektorovom spisku, pa su očekivanja navijača brzo prešla put od „možemo do medalje“ do „idemo po zlato“.
Na Olimpijskim igrama u Parizu bio je najbolji strelac, skakač, asistent i kradljivac lopti od svih košarkaša, Srbiji je za dlaku izmaklo finale posle tesnog poraza od Amerike, ali je osvojena bronza.
Sada se mnogi nadaju da će Orlovi iskoristiti vrhunac Jokićeve karijere i osvojiti prvu zlatnu medalju posle 23 godine.
Somborac je dosad sa nacionalnim timom osvojio olimpijsko srebro (2016) i bronzu, ali je i podbacio na Svetskom prvenstvu u Kini 2019, kada je Srbija bila među najvećim favoritima za titulu, a završila je na petoj poziciji.
- Sezona Nikole Jokića: Kad misliš da ne može bolje, padaju novi rekordi
- Kako je Nikola Jokić postao filozof
- „Hoće neko na basket": Da li je Jokić najbolji srpski košarkaš svih vremena
Rekordi kapitena Bogdanovića

Reprezentativno zlato nedostaje i Bogdanu Bogdanoviću, iako bolje od svih drugih u Pešićevom timu zna kako se osvajaju medalje.
Pre 12 godina je debitovao za nacionalni tim kod selektora Saše Đorđevića na Evropskom prvenstvu u Sloveniji, tada mu je izmakla medalja, ali se kasnije pet puta peo na pobedničko postolje.
Kapiten Orlova ima dva srebra na svetskim prvenstvima (2014. u Španiji i 2023. na Filipinima), po jedno na evropskim prvenstvima (2017. u Turskoj) i olimpijskim igrama (2016. u Riju), uz prošlogodišnju bronzu iz Pariza.
U Francuskoj je postao i najbolji strelac u istoriji reprezentacije, računajući period od 2006. godine, od kada Srbija nastupa pod tim nazivom.
Nedostaje mu 20 utakmica da postane lider i u broju odigranih mečeva, kojih je dosad sakupio 74, pa taj rekord u Letoniji neće moći da obori.
Posle finala u Istanbulu 2017. i poraza desetkovane Srbije od Slovenije više su ostale upamćene Bogdanovićeve suze od srebrne medalje, koja je u tom sastavu bila veliki uspeh.
„Siguran sam da ćemo doći u bolju poziciju jednog dana za zlato“, rekao je Bogdan tada.
Vreme je.
- Portret umetnika u mladosti: Bogdan Bogdanović, košarkaš, kapiten i lider horde
- Bogdanovićevih 30 za rekord: Srbija preko Južnog Sudana do četvrtfinala
Pešićev „poslednji ples“
Mnogi su mislili i da je vreme za kraj karijere selektora Svetislava Pešića, posebno posle dve medalje u Manili i Parizu.
„Poslednji ples“, govorili su, aludirajući na popularni dokumentarni film o oproštaju Majkla Džordana od Čikago Bulsa.
Ali, stručnjak rodom iz Pirota prošlog leta produžio je ugovor do kraja septembra 2025, pa bi Evrobasket zaista mogao da bude njegov poslednji ples na klupi Orlova, posle dva uspešna mandata i četiri medalje.
„Nije bilo nikakvih pregovora, više su to bili razgovori, jer sam mislio da sam svoje obaveze prema srpskoj košarci završio, ali nikad ne reci nikad“, kazao je Pešić posle produženja saradnje.
Popularni Kari će tokom grupne faze u Rigi proslaviti 76. rođendan, ali u njegovom ugovoru postoji i opcija produžetka.
Ko sme da se opkladi da će u Letoniji odigrati poslednji ples?
Pogledajte kako je izgledao doček Orlova na Aerodromu „Nikola Tesla" posle Svetskog prvenstva na Filipinima:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Kako su koševi iz ulice, kraja i školskog stvorili „Zemlju košarke“
- Priča o košarkaškom profesoru: Zašto je Aleksandar Nikolić 'prvo slovo jugoslovenske trenerske azbuke'
- „Dosanjani san“: Priča o prvom zlatu jugoslovenske košarke
- Čovek zvani košarka - Dušan Ivković
- Nepodnošljiva lakoća postizanja poena - kratak vodič kroz Jokićevo umeće
- Fenomen dočeka na beogradskom balkonu: „To je nešto što se zauvek pamti, uvek se naježim kad se setim“
(BBC News, 07.28.2025)
