Биографија Вука Јеремића

Бета 13.04.2016

Влада Србије подржала је кандидатуру некадашњег министра спољних послова Србије и председавајућег Генералне скупштине УН Вука Јеремића за генералног секретара УН.

Јеремић је родјен 3. јула 1975. године у Београду, где је завршио основну школу и гимназију. Дипломирао је 1998. године теоријску физику на Кембриџу.

Као стипендиста Фондације Кокалис магистрирао је 2003. године на Харварду (САД) на "Кенеди скул оф гавермент" из области државне администрације и медјународног развоја. Завршио је докторске студије примењене математике на Универзитету у Лондону.

Током владавине Слободана Милошевића, организовао је српске студенте и исељенике у Енглеској који су радили на информативним кампањама и успостављању медјународних контаката за потребе демократске опозиције.

За време докторских студија радио је као финансијски аналитичар у финансијским институцијама у лондонском Ситију, медју којима су "Дојче Банк" и "Дрезднер Клајнворт Бенсон Банк" и "Астра Зенека Фармасијутикалс".

После демократских промена у Србији 2000. започео је каријеру у државној служби. Најпре је био саветник тадашњег министра за телекомуникације СРЈ Бориса Тадића, а у лето 2002. постао је члан кабинета премијера Зорана Дјиндјића, где је неколико месеци радио као специјални саветник за економске односе са иностранством.

Године 2003. постао је саветник за евроатлантска питања тадашњег министра одбране СЦГ Бориса Тадића, а када је Тадић изабран за председника Србије у јуну 2004, Јеремић је постављен за његовог саветника за спољну политику.

Био је члан Демократске странке. У фебруару 2004. изабран је за председника Одбора за медјународне односе ДС, а од марта 2006. је члан Главног одбора ДС-а.

За министра иностраних послова Србије изабран је 15. маја 2007. и поново, 7. јула 2008. године, а на тој функцији био је до 2012. године, када је ДС изгубила на изборима, а владу формирале Српска напредна странка и Социјалистичка партија Србије.

У јуну 2012. године изабран је за председавајућег Генералне скупштине УН и на тој функцији провео је годину дана. "Ово је значајан дан за нашу земљу. Ово је победа Србије која је пре свега 20 година била искључена из УН", рекао је Јеремић по избору за председавајућег Генералне скупштине УН.

У току мандата у Њујорку, Јеремић је искључен из Демократске странке, у фебруару 2013. године, јер је био један од министара из претходне владе који није желео да врати посланички мандат у Скупштини Србије, на шта га је обавезивала одлука Главног одбора ДС.

По повратку из УН, Јеремић је у новембру 2013. године у Београду основао Центар медјународну сарадњу и одрживи развој.

Говори енглески и немачки језик. Ожењен је новинарком Наташом Јеремић.

(Бета, 13.04.2016)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »