Ускоро предлог споразума о слободној трговини са земљама ЕАУ

Бета 01.06.2016

Министар трговине Расим Љајић изјавио је данас да очекује да ће Србија ускоро добити предлог споразума о слободној трговини са пет земаља Евроазијске уније.

Он је новинарима у Туристичкој организацији Србије рекао да верује да ће после тога почети преговори о завршету текста тог споразума, али није могао да прецизира колико ће то трајати и када ће бити завршени.

"Циљ је да задржимо постојећи ниво либерализације трговинског режима који смо имали са Русијом, Белорусијом и Казахстаном, зато што је 99 одсто роба на том режиму. Други циљ је да се то прошири на Фијат и још неке производе, као што је сир, шећер, цигарете и вино", истакао је Љајић.

Како је објаснио, није реално да се постигне договор за шећер, цигарете и вино, јер Русија штити своју производњу, али Фијат је реалан, као и одређене врсте сира.

Он је рекао и да у овом тренутку овакви споразуми немају никакав ефекат на споразуме које Србија има са Европском унијом.

"Ти споразуми нису у колизији са споразумима које имамо са ЕУ", рекао је Љајић.

Председници пет држава које чине Евроазијску економску унију одлучили су да почну преговоре са Србијом о формирању заједничке зоне слободне трговине.&нбсп; Унију чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија и Киргизија.

(Бета, 01.06.2016)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »