Ер Србија доприноси српској привреди са милијарду долара у овој години

Бета 29.07.2016

Национална авиокомпанија Ер Србија ће у 2016. години подржати 100.000 радних места у Србији и допринети привреди са милијарду долара, показују прогнозе британске консултантске куће "Оксфорд икономикс" (Оксфорд Ецономицс).

Како је саопштила та авиокомпанија, Ер Србија ће омогућити запослење за 13.230 људи и допринети српској привреди са 210 милиона долара обављајући своју основну делатност, која подразумева и потрошњу горива, трошкове одржавања и рад са домаћим добављачима.

Ер Србија је, како наводе, директно заслужна за 1.650 радних места у Србији, индиректно подржава 5.450 радних места кроз набавку производа и услуга, као и 6.130 додатних радних места које подржавају запослени Ер Србије кроз домаћу потрошњу.

Студија предвиђа да ће током 2016. године авиокомпанија у Србију довести готово 550.000 страних посетилаца, углавном из Европе и Северне Америке, чија ће потрошња на смештај, храну, рекреацију и друге активности везане за туристички боравак укупно износити 810 милиона долара, што ће подржати 87.000 радних места.

Оксфорд икономикс је проценио да ће вредност економске користи која настаје као последица унапређених ваздушних веза између Србије и остатка света, услед пословне делатности Ер Србије, ове године износити 640 милиона долара, што представља 1,7 одсто националног БДП-а и одговара броју од 33.250 радних места.

Ер Србија је почела са радом као национални авиопревозник Србијем, наследник Јар ервејза, у октобру 2013. године.

(Бета, 29.07.2016)

Повезане вести »

Економија, најновије вести »