Košarkaši Srbije osvojili srebro na Olimpijskim igrama

Beta 21.08.2016

Muška košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je u nedelju uveče srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru, pošto je u finalu izgubila od branioca titule selekcije SAD sa 66:96 (15:19, 14:33, 14:27, 23:17).

Najefikasniji u ekipi Srbije bio je Nemanja Nedović sa 14 poena, Milan Mačvan postigao je 11, Miloš Teodosić devet, a Bogdan Bogdanović sedam.

Selekciju SAD je do pobede predvodio Kevin Durent sa 30 poena, Demarkus Kazins postigao je 13 uz 15 skokova,  Klej Tompson 12 poena, a Pol Džordž devet poena.

Srbija je na početku povela "trojkom" Mačvana, ali su Amerikanci preokrenuli poenima Deandrea Džordana i Kleja Tompsona. Ekipe su grešile, gubile lopte, a Srbija se u tim trenucima dobro držala pod košem. Posle poena sa penala Stefana Birčevića Srbija je povela sa 14:11, ali je selekcija SAD krajem prve i početkom druge četvrtine uglavnom preko Demarkusa Kazinsa i Kevina Durenta napravila seriju od 14:1 i povela sa 25:15.

Posle više od tri minuta prvi koš za Srbiju postigao je Nikola Kalinić, ali je Durent odmah postigao "trojku" i vratio dvocifreno vođstvo. Stefan Marković je vratio "trojku", ali mu je Durent u narednom napadu na isti način uzvratio, a zatim je posle izgubljene lopte Srbije "zakucao" za 33:20.

Durent je nastavio sa dobrom igrom u napadu i posle nove "trojke", pet i po minuta pre kraja poluvremena, doneo je vođstvo svom timu od 38:22. Amerikanci su bili odlični u skoku, iskoristili su lošiju igru Srbije u odbrani, pa su preko Kazinsa i Tompsona stekli 21 poen prednosti, 43:22.

Seriju SAD je prekinuo Marko Simonović "trojkom", ali ekipa Aleksandra Đorđevića u tim trenucima nije uspela da veže dobre napade, pa su njihovi protivnici držali veliku prednost, uglavnom preko Durenta, koji je nizao poene i poluvreme završio sa 24 poena, uz šut za tri poena 5/8. Srbija je na poluvreme otišla zaostatkom od 23 poena (29:52).

Amerikanci su sa dobrim šutom nastavili i u trećoj četvrtini, "trojke" su postizali Karmelo Entoni i Tompson, posle čijeg šuta se razlika popela na 29 poena (64:35). Durent, Pol Džordž i Entoni su brzim poenima došli do 71:37, da bi Kazins "zakucavanjem" doneo do tada najveću prednost, od 36 poena, 77:41.

Poslednju deonicu Louri je otvorio "trojkom" i doneo Amerikancima 39 razlike, a Džordž je posle slobodnih bacanja doneo 41 poen razlike (84:43). Do kraja utakmice Amerikanci su usporili, što su iskoristili Nedović, Nikola Jokić i Bogdanović, pa je zaostatak na kraju pao na 30 poena.

To je 15. zlatna olimpijska medalja za mušku selekciju SAD, a prva za Srbiju od osamostaljenja.