Привреда се мање задужује, а грађани више
Герални секретар Удружења банака Србије (УБС) Веројуб Дугалић данас је рекао да у априлу није било раста кредитне задужености и да се види стагнација у односу на претходни месец.
"Имамо благи пад кредита привреди а код становништва незнатан раст", рекао је Дугалић на конференцији за новинаре.
Он је навео да је задуженост грађана по основу текућих рачуна и кредитних картице у априлу приближно иста као у марту.
По подацима УБС укупна кредитна задуженост привреде, предузетника и грађана у Србији на крају априла износила је 2.176 милијарди динара, што је 0,4 одсто мање него на крају марта.
Кредити предузећима износили су око 1.304 милијарде динара и за 0,9 одсто су мањи него у марту.
Позајмице грађана су повећане за 0,4 одсто, на око 822,8 милијарди динара, а за 0,9 одсто су повећани кредити предузетницима, на приближно 49 милијарди динара.
Међу кредитима становништва највећи раст је био зајмова за рефинансирање, 2,5 одсто, док су готовински кредити увећани за 1,2 одсто. У паду су били потрошачки кредити за 0,6 одсто.
На крају фебруара каснила је отплата 11,3 одсто укупних кредита у Србији, 0,2 процентна поена више него у марту.
Кашњење привреде у отплати кредита повећано је 0,4 процентна поена, на 14,2 одсто, а позајмице грађана у доцњи смањене са 6,6 на 6,5 одсто.
(Бета, 19.05.2017)







