Консултант ПвЦ: Нови пут свиле је велика шанса за српску привреду
Иницијатива Кине "Нови пут свиле" доноси многобројне могућности за развој целог Балкана, а нарочито за Србију која се сматра једним од најзначајнијих партнера Кине у овом делу Европе, оценио је главни координатор консултантске компаније ПвЦ (ПрицеватерхоусеЦооперс) Кина за реализацију пројеката у оквиру те иницијативе Габриел Вонг (Вонг) који је посетио Београд.
Он је истакао да је реч је о пројекту који укључује изградњу мреже путева и железница од више од 13.000 километара, као и обнову и изградњу лука и индустријских паркова. Тај трговински и економски коридор обухвата 65 земаља са популацијом од 4,4 милијарде људи и више од трећине светске економске производње, што га чини најамбициознијим развојним пројектом у историји, саопштио је ПвЦ.
"Свака земља учесница Иницијативе има своје специфичности и привлачи различите инвестиције. Србија у првој фази може да рачуна на пројекте у области инфраструктуре и енергетике, а затим би уследили пројекти у секторима као што су пољопривреда, производња ауто делова, телекомуникације, ИТ индустрија и финансијски сектор", рекао је Вонг.
Указао је да је, осим пројеката које подржава кинеска влада, "Нови пут свиле" механизам за привлачење инвестиција из приватног сектора у свим земљама где ће се пројекти развијати.
"Зато је веома важно да кинески приватни инвеститори буду упознати са пословним приликама у Србији и потенцијалом за будућа улагања. При доношењу одлука о улагању они на првом месту оцењују колики је капацитет за раст и развој економије у коју улажу. Други битан фактор је политичка стабилност а затим и брзина спровођења реформи", навео је Вонг.
Према његовим речима за кинеске инвеститоре најпожељнији облик сарадње је партнерство са компанијама из домаћег приватног сектора.
"У овом тренутку они су највише заинтересовани за развој индустријских паркова, а велики потенцијал виде и у развоју лучке инфраструктуре што је за Србију као транзитну земљу од велике важности", рекао је Вонг.
Током посете Београду Вонг се састао са представницима Министарства саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре, Економског и трговинског одељења Амбасаде Кине, као и представницима домаћих и кинеских компанија које послују у Србији.
(Бета, 10.02.2018)





