Нафта поскупљује због извештаја ОПЕК-а
Цене нафте је у понедељак кренула навише после објављивања месечног извештаја ОПЕК-а, а тржиште је и даље усмерено на последице најаве САД&нбсп; ће се повући из иранског нуклеарног споразума.
Барел нафте из Северног мора за испоруку у јулу завршио је&нбсп; пнедељак на 78,23 долара на Лондонској интерконтиненталној берзи (ИЦЕ), што је 1,11 долара више него у петак и још једном највише од краја 2014. године.
На Њујоршкој меркантилњ берзи (Нимекс), барел "лаке нафте" (ВТИ) за јунски уговор је порастао за 26 центи, на 70,96 долара.
По извештају Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), тај картел је још једном испумпао мање сирове нафте него што је дозвољено споразумом о ограничењу производње потписаним крајем 2016. године са десет других произвођача.
Погођена озбиљним политичким немирима, производња Венецуеле је опала, док се повец́ала у Саудијској Арабији, Алжиру и Ирану.
На страни тражње, ОПЕК је ревидирао навише за 25.000 барела дневно своје процене раста за ову годину: очекује да ц́е тражња достиц́и 98,85 милиона барела дневно, што је годишњи раст од 1,65 милиона барела.
Извештај такође узима у обзир тврдње о потенцијалном порасту производње ОПЕК-а како би попунио јаз који би настао могуц́им падом иранског извоза.
Министар енергетике УАЕ Сухаил Ал Мазруи, чија је земља ротирајуц́а председавајуц́а ОПЕК, рекао је у недељу да УАЕ, Саудијска Арабија и Кувајт мог да заједно компензују утицај најављених америчких санкција против Ирана, пренела је Блумберг.
"Ако ОПЕЦ жели да обезбеди стабилност цена, требало би почети да сигнализира своју спремност да оконча споразум пре него што истекне крајем 2018. године, најкасније на свом следец́ем званичном састанку", оценили су аналитичари немачке "Комерцбанк".
ОПЕК и његових десет партнера, укључујуц́и и Русију, састац́е се у Бечу крајем јуна.
(Бета, 14.05.2018)












