ВОИЦЕ: Наплата за одводњавање револтира пољопривреднике у Војводини

Бета 23.05.2018

Наплата накнаде за одводњавање изазива револт пољопривредника у Војводини, а решења о плаћању тог намета за 2017. и прва три месеца 2018. године, која им стижу ових дана, изазивају велико незадовољство, објавио је данас Војвођански аналитичко истраживачки центар ВОИЦЕ из Новог Сада.

Наплату одводњавања војвођанских њива прошле године од Пореске управе преузело је предузеће Воде Војводине, али пољопривредници апелују да прошле године, због веома јаке суше која је погодила Војводину, није ни било потребе за одводњавањем, те да је један од захтева према држави био да их ослободе тог намета након финансијског краха због суше.

Пољопривредници наводе да је апсурд то што морају да плате одводњавање за 2017, у којој је недостајало 500 литара воде по квадратном метру, те да су министар пољопривреде, републички и покрајински званичници заборавили обећања да ће они који обрађују земљу бити ослобођени тог намета.

ВОИЦЕ додаје да међу решењима за накнаду за одводњавање за 2017. и прва три месеца 2018. године има доста грешака, те да се понавља иста ситуација где је многима одводњавање наплаћивано за већу површину него што заиста имају, бившим власницима њива, али и преминулима.

Додаје се да у Војводини има око два милиона хектара земљишта који зависе од система за одводњавање, те да ако се по хектару плаћа 1.200 динара, онда је то годишњи приход од 2,4 милијарде динара, односно више од 20 милиона евра.

Пољопривредник Мирослав Грубанов из Црепаје за ВОИЦЕ је рекао да су упркос том износу, у неким атарима канали потпуно запуштени, црпне станице девастиране, систем за одводњавање не постоји, а пољопривредници су ипак у обавези да плаћају накнаду.

Грубанов је указао и на чињеницу да тај намет постоји и за ратаре на Фрушкој гори или на Вршачком брегу.

"Ко ту користи услуге водопривредних предузећа? Шта је то? Солидарно плаћање? Они који имају воду би требало да се солидаришу са онима који немају? Мимо сваке логике функционише цео тај систем", оценио је Грубанов.

Пољопривредник Славко Вуков из Зрењанина, поновио је да је један од захтева оштећених ратара био да им се као помоћ отпише дуг за одводњавање, али како је казао, држава им ни на који начин није изашла у сусрет.

"Посебно вређа то што намет морамо да платимо за такву годину у којој о одводњавању није могло бити речи", рекао је Вуков.

Аграрни аналитичар Милан Простран, који је радни век провео на пословима везаним за водопривреду, оценио је да систем наплате накнаде за одводњавање није објективан, те да не даје праву слику тога шта би заправо требало одводњавати.

"Воде Војводине морају пре свега да тај посао одраде коректно, што значи да мора да се дође до решења које ће омогућити да они који имају земљиште које није у функцији одводњавања – не плаћају накнаду", казао је Простран.

У Водама Војводине за ВОИЦЕ су рекли да је наплативост накнаде за одводњавање у висини од 60 одсто утврђеног разреза, а да су највећи појединачни дужници правна лица у поступку стечаја или реорганизације, мада има и физичких лица.

Уручење решења је до 31. маја ове године, додали су у Водама Војводине, а до сада је издато близу 700.000 решења за физичка лица.

Стигло је и око три одсто жалби у односу на уручен број решења.

(Бета, 23.05.2018)

Повезане вести »

Кључне речи

Економија, најновије вести »