Ђорђевић: Србија увек била на страни победника

Бета 20.10.2018

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић поводом обележавања 74. годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату је изјавио да је Србија увек била на старни победника и она има разлога да славиОн је данас предводио државну делегацију поводом обележавања годишњице, која се данас одржава уз државне и војне почасти.

Ђорђевић је том приликом положио венац на Спомен-гробљу ослободилаца Београда и на Споменик Црвеноармејцу.

Пошту су одали и представници Министарства одбране и Војске Србије, Града Београда, Савеза удружења бораца Народно-ослободилачког рата Србије (СУБНОР), као и представници амбасада Русије, Украјине, Белорусије и Азербејџана у Србији.

Ђорђевић је казао и да је Министарство за рад запошљавање, борачка и социјална питања, у сарадњи са Министарством одбране Русије донело одлуку да реновира овај спомен-комплекс.

"Радимо нов пројекат и спомен-комплекс Гробља ослободилаца Београда у Другом светском рату ће имати потпуно другачији изглед, чак и из ваздушне перспективе", најавио је Ђорђевић.

У наставку програма обележавања годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату, представници Владе, Војске Србије, Града Београда, СУБНОР-а и дипломатски представници положили су венце код Споменика страдалим совјетским пилотима који се налази на Авали.

Темељ Србије и Русије словенство и православље

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић је на Конференцији младих лидера Србије и Русије изјавио да су "словенство и православље" "традиционални темељ" односа те две земље и да из њега произлази "све оно најгоре и оно најбоље што нам се десило у историји".

Поводом обележавања 180. година од успостављања дипломатских односа, на конференцији су представници руских државних институција, чланови Омладинског Парламента Државне Думе и Дипломатског Савета Министарства спољних послова Русије, и других организација који раде са младима.

"Наше словенско порекло и православна вера били су једини разлог за геноцид над нашим народима у Другом светском рату. Наша два народа су, више него други европски народи, процентуално, поднела највеће жртве у борби против фашистичког завојевача", рекао је Ђорђевић.

Министар је рекао да би било погрешно скорашња дешавања и сукобе на Криму и Косову, у Хрватској и Босни и Херцеговини посматрати ван контекста темељних вредности антифашизма на којима почива савремени светски поредак, као и историјских збивања на њиховом тлу.

"Захвални смо председнику Путину и Руској Федерацији што улажу велике напоре да се, приликом успостављања новог, мултиполарног светског поретка, не спроведу у дело покушаји да се ревидирају догађаји из Другог светског рата, а деструктивна улога коју су фашистички агресор и његови савезници имали минимизирају и релативизују", казао је Ђорђевић.

На завршници конференције биће потписана Резолуција о омладинској сарадњи два народа у областима дипломатије, образовања, предузетништва и политке.

Делегати учествују и у свечаном обележавању Дана ослобођења Београда у Другом светском рату, коју организује град Београд.

(Бета, 20.10.2018)

Повезане вести »

Коментари

Друштво, најновије вести »