Балкански дијалози о миру и стабилности у региону

Бета 29.03.2019

Педесетак стручњака за Балкан међу којима су и бивши америчке дипломате и међународни посредници за Косово учествује на конференцији "Балкански дијалози" која се одржава данас у Београду.

Конференцију су организовали Институт Исток-Запад (Еаст-Вест Институте - ЕВИ) и Београдски фонд за политичку изузетност, као суорганизатор.

У разговору учествује 45 саговорника, заинтересованих и ангажованих на простору Западног Балкана.

Међу њима су и немачки дипломата Волфганг Ишингер, стални сарадник бечког Института за друштвене науке (ИВМ) Иван Крастев, амерички дипломата и бивши изасланик у преговорима о статусу Косова Френк Визнер, председник ЕВИ и некадашњи амбасадор САД у Београду Камерон Мантер, бивши изасланик генералног секретара УН за Косово Кај Ејде, почасни генерални директор Европске комисије Пјер Мирел, Сергеј Уткин из Руске академије наука.

У уводном делу конференције учесницима ће се обратити и председник Србије Александар Вучић.

Организатори скупа су оценили да је Западном Балкану, више него икада раније, потребна Европска унија, њена пажња и подршка, у циљу обезбеђивања владавине права, економског развоја и самим тим дуготрајне стабилности и истакли да су "мир и развој у интересу свих: како земаља региона, тако и кључних сила које на њега утичу".

"Од места нестабилности, Балкан је могуће трансформисати у простор који доприноси даљој афирмацији европског заједништва и одговара на неке од кључних безбедносних изазова са којима се Европа суочава",указали су организатори.

Након данашњих разговора у Београду, наредне догађаје Институт Исток-Запад планира у Берлину, Москви и Њујорку.

Одржавање конференције су подржали и Балкански фонд за демократију, пројекат Немачког Маршаловог фонда и Фондација за отворено друштво у Србији.

(Бета, 29.03.2019)

Прочитајте још

Кључне речи

Политика, најновије вести »