Sukob titana: Daleka ruka američkog pritiska na Peking pruža se još od Vašingtona, ali Kina ne odstupa od svog cilja
Blic 31.05.2019 | M. Milikšić , CNN
![Sukob titana: Daleka ruka američkog pritiska na Peking pruža se još od Vašingtona, ali Kina ne odstupa od svog cilja](https://nstatic.net/img/logo/s/blic.png)
Američko-kineski odnosi su već zategnuti zbog trgovinskog rata, ali pažnja će se sada okrenuti ka još jednom poznatom području – Južnom kineskom moru.
Peking polaže teritorijalne pretenzije nad skoro čitavih dva miliona kvadratnih kilometara Južnog kineskog mora i to agresivno stavlja do znanja – predsednik Si Đinping je rekao da Kina nikada neće ustupiti “centimetar svoje teritorije”, dok američki zvaničnici nastavljaju da forsiraju slobodnu i otvorenu plovidbu Indo-Pacifikom. Nakon godina provedenih na ivici sukoba u regionu na koji polaže pravo niz zemalja – Brunei, Kina, Malezija, Tajvan,