Fiskalni savet: Umesto neopravdanog uvećanja plata novac treba uložiti u infrastrukturu i podsticaj rasta privrede
Insajder 03.10.2019
![Fiskalni savet: Umesto neopravdanog uvećanja plata novac treba uložiti u infrastrukturu i podsticaj rasta privrede](https://nstatic.net/img/logo/s/insajder.png)
Fiskalni savet upozorio je danas da će rebalansom budžeta za 2019. godinu skoro tećina dodatnih sredstava od 45 milijardi dinara biti potrošena na neopravdano dizanje plata u javnom sektoru, preko ekonomskih mogućnosti. Predsednik tog nezavisnog tela Pavle Petrović rekao je da bi ta sredstva trebalo iskoristiti za smanjivanje poreza na zarade, ulaganje u infrastrukturu i zaštitu životne sredine.
Fiskalni savet navodi da će podizanje plata imati efekat samo u decembru ove godine, dok će u 2020. ta sredstva zapravo otići u potrošnju, umesto u podsticanje niskog privrednog rasta. “Dodatana sredstva od 45 milijardi dinara, koja će se prema projekcijama pojaviti u budžetu za 2020. godinu, trebalo bi iskoristiti za smanjivanje poreza na zarade, što bi podstaklo rast privatnog sektora, i to oko 20 milijardi dinara, dok bi ostatak novca trebalo uložiti u