Брисел жели да прекине загушења камиона на границама ЕУ
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен предложила је низ мера земљама чланицама да би се прекинула загушења камоина на границама због контрола уведених због борбе против корона вируса.
Европска комисија данас је објавила препоруке да би се смањили застоји на главним путним правцима у ЕУ и избегла кашњења у испорукама производа или стварање несташица, увођењем "зелених осовина".
"Прелаз границе резервисаним путем треба да траје највише 15 минута" рекла је Фон дер Лајен у видео поруци преко Твитера.
Она је рекла да су се формирали редови дуги и до 40 километара прошлог викенда на неким граничним прелазима и да је време чекања ишло до 18 сати, додајући да то мора да престане.
"Резервисани путеви треба да буду отворени за возила која превозе сваку врсту робе", рекла је Фон дер Лајен.
Она је позвала земље чланице и да суспендују рестрикције за вожњу, на пример вожња током викенда или ноћу. "Налазимо се у ванредној ситуацији, треба да покажемо флексибилност", рекла је она.
Такође се заложила за смањење административних формалности за раднике у саобраћајном сектору.
"Треба им омогућити да брзо прелазе границе", рекла је она и нагласила да санитарне контроле на граници које су земље чланице поставиле треба да буду организоване тако да слободан проток робе не буде заустављен.
"Борба против вируса ће дуго трајати. Снага и средства да победимо у тој борби ће доћи од нашег великог јединственог тржишта, зато треба да га штитимо", рекла је Фон дер Лајен.
(Бета, 23.03.2020)






