Зашто Чернобиљ може бити кључан у колонизацији Марса
РТС 26.07.2020

Људи би могли опуштеније да населе "црвену планету" и живе на Марсу, ако би се, између осталог, гљива која је пронађена у нуклеарном реактору у Чернобиљу, користила за заштиту од штетног зрачења, тврде научници после најновијих истраживања.
Слој гљивица дебљине око 20 центиметара могао би "у великој мери да поништи годишњу дозу еквивалентну радијацији на површини Марса", открили су истраживачи. "Оно што ову гљиву чини моћном је то што је потребно само неколико грама да бисте започели њено коришћење против радијације", рекао је Нилс Ејверч, истраживач и сарадник Стенфорда за Нев Сциентист. "Гљива се сама обнавља и регенерише, чак и када је оштете опасни зраци. За потпуну обнову треба јој само










