Pompeo pozvao Australiju, Japan i Indiju da se zajedno suprotstave uticaju Kine
N1 Info 06.10.2020 | Beta/AP
![Pompeo pozvao Australiju, Japan i Indiju da se zajedno suprotstave uticaju Kine](https://nstatic.net/img/logo/s/n1-info.png)
Američki državni sekretar Majk Pompeo ukazao je na "sve jači i opasniji uticaj Kine" u indijsko-pacifičkom regionu i pozvao četiri tamošnje države na saradnju da bi se međusobno zaštitile od kineske "eksploatacije, korupcije i prinude".
Pompeo je to izjavio u Tokiju, na sastanku s ministrima spoljnih poslova Japana, Indije i Australije, država koje čine grupu "Quad" (Quadrilateral Security Dialogue). Pompeo je ponovo optužio Kinu za prikrivanje pandemije, što je dovelo do njenog pogoršanja, i da "sve agresivnijim postupcima ugrožava slobodu, demokratiju i različitost u regionu". "Sada je važnije nego ikada da sarađujemo kako bismo zaštitili svoje narode i partnere od eksploatacije, korupcije i