Додик вређао српске чланове ЦИК БИХ због поништења избора у Сребреници и Добоју
Српски члан Председништва БиХ и лидер Савеза независних социјалдемократа (СНСД) данас је вређао српске чланове Централне изборне комисије БиХ (ЦИК БИХ) Вању Бјелицу Прутину и Јована Калабу, рекавши да "само фукара од Србина може да гласа за поништење избора у Сребреници".
"У Сребреници су поништили српска бирачка места, а потврдили Бошњачка. Знате каква морате да будете фукара од Србина да то урадите. То је доказ политичког полтронства и ништа друго", рекао је Додик новинарима у Добоју.
Додик је за Бјелицу Прутину рекао да је "госпођа која се представља као да је представница српског народа, а била је или је још удата за муслимана Бошњака у Сарајеву. Неко ће рећи какве то има везе. Ма немојте!", рекао је он.
Додик је осудио данашњу одлуку ЦИК БиХ да због изборних неправилности поништи изборе у Сребреници и Добоју, и оценио да ЦИК "није изабран у складу са законом и да је доносио незаконите одлуке".
По његовим речима, поништени су избори само на српским бирачким местима, али не у већински бошњачким.
Поводом одлуке ЦИК БиХ о поништењу избора у Сребреници и Добоју, Додик је рекао да се ради о "издаји" лидера СДС и ПДП, Мирка Шаровића и Бранислава Бореновића, и о њиховом договору с Бошњацима "у функцији бошњачке политике у Сарајеву која жели да креира односе".
"Грађани Добоја и Сребренице нису имали исти третман као остали. Дакле, СДС, ПДП, Шаровић, Бореновић и њихови вајни стручњаци из ЦИК-а, који се хвале без доказа, одлучили су да направе договор с Бошњацима. Шаровић и Бореновић су проблематизовали изборе у Добоју, а Бошњаци у Сребреници", рекао је Додик.
Додик је најавио да ће се СНСД жалити Суду БиХ, а најавио је и могућност бојкота општих избора 2022. године.
"СНСД ће почети активности да бојкотује и онемогући изборе у Републици Српској 2022. године. Ово нису фер и законити избвори, нећемо да учествујемо у таквим изворима", рекао је он.
Централна изборна комисија БиХ одлучила је данас да због изборних неправилности поништи изборе у Сребреници и Добоју, одржане 15. новембра.
ЦИК БиХ је одлучила да изборе у Сребреници поништи на 26 редовних бирачких места и два бирачка места у одсуству.
Такође је одлучено да се пониште избори на 89 редовних бирачких места у Добоју.
Утврђено је да је током гласања у Сребренци било неважећих докумената, пребацивања гласачких листића, гласања једне особе више пута, нуђења новца бирачима да не присуствују гласању, омогућавања гласања без докумената.
У Добоју је изборни процес био нетранспарентан, а представници владајућих странке онемогућили су присуство гласању посматрачима опозиционих партија.
Чланица ЦИК-а Вања Бјелица-Прутина изјавила је пре гласања да ће подржати предлог за поништење избора у Сребреници без обзира на то што је била изложена притисцима још од када је подржала одлуку да се утврди стање у Сребреници.
"Била под притиском или не, деловаћу у оквиру закона све док седим овде. Нећу пружати алиби никоме ко је прекршио одредбе закона. Било је доста нестрпљења, али спроведен је посебан, сложен доказни поступак", рекла је Бјелица-Прутина.
(Бета, 21.01.2021)












