Кркобабић: Ускоро конкурс за доделу бесповратних средстава задругама

Бета 10.02.2021

Министар за бригу о селу Милан Кркобабић данас је током посете Јабланичком округу рекао да је све је спремно за доделу бесповратних средстава задругама и да је за те намене у овој години у републичком буџету обезбеђено пола милијарде динара.У селу Стајковце, где има десетак произвођача поврћа, Кркобабић их је позвао на удруживање, како би што боље искористили државне подстицаје.

Максималан износ бесповратних средстава предвиђен по једној задрузи, према условима конкурса који ће бити ускоро објављен, за новоформиране задруге је 7,5 милиона динара, а за старе до 15 милиона динара.

Приоритет у подели новца задругама остају југ Србије, неразвијена, мање развијена и девастирана подручја, као подручја којима је највише потребна брига државе, али ће се приликом одлучивања  подстицајима водити рачуна о заступљености читаве територије.

Власотиначка села посетио је и професор Пољопривредног факултета у Новом Саду и члан Националног тима за препород села Србије Жарко Илин који је рекао да се у том крају годишње произведу три усева по хектару површине.

"Село Стајковце има више од 400 хектара под пластеничком производњом што годишње створи 75 милиона евра чистог прихода. Морамо подржати пољопривредне произвођаче, нарочито задруге, повољнију набавку репро материјала, као и услове за откуп, калибрирање, паковање и коначни циљ - пласман и извоз. Грађане Србије треба пре свега да снабдевамо домаћим и да смањимо увоз свежег поврћа", казао је Илин.

Програмом "500 задруга у 500 села" од 2017. до 2020. године обезбеђено је 108,8 милиона динара за 11 задруга са територије Јабланичког округа, за шест новооснованих и пет старих.

Кркобабић је са руководством општине Власотинце обишао Дом културе на међи два села - Орашје и Кукавица, у коме су се некада налазиле и просторије старе задруге, а сада је у припреми његова санација и адаптација за намене за које се определе мештани.

Та два села заједно имају око 1.100 становника, користе исту школу, која броји 40 ученика и амбуланту у којој ординира општа пракса.

Обнова домова културе у селима Србије биће још један од пројеката које Министарство за бригу о селу планира да спроведе у току ове године, а услови ће бити дефинисани јавним конкурсом.

Председник општине Братислав Петровић је рекао да ће локална самоуправа подржати сваку иницијативу својих мештана за унапређење живота и рада и потрудити се да за то створи што боље услове.

Кркобабић је посетио и брдско-планинско село Добровиш које је, по његовим речима прави пример како мештани могу много да учине да и у селима буду добро услови за живот. 

У то село, које има само 45 становника, две породице вратиле су се на имање свог деде и сами обновили цркву, сеоску школу, задружни дом, сеоску воденицу, осветлили и уредили атарске путеве и почели да се баве сеоским туризмом.

(Бета, 10.02.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »