BBC vesti na srpskom

Fudbal, Makedonija i Nemačka: „Eto, jednom da se desi i da makedonska kopačka rasturi nemački sistem"

Makedonska reprezentacija u fudbalu pobedila je Nemačku 2:1 u Duisburgu na kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo.

BBC News 02.04.2021  |  Tijana Dušej Ristev - BBC
makedonci fudbal
Getty Images

Moderni fudbal u poslednje dve decenije uglavnom je lišen senzacija i pobeda Davida nad Golijatom, ali su reprezentativci Severne Makedonije poslednje martovske večeri trijumfom nad Nemačkom u Duizburgu ispisali lepu sportsku bajku.

Pobedom od 2:1 makedonski fudbaleri su se probili na drugo mesto na tabeli grupe kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2022. i potvrdili da je aktuelna generacija možda i najtalentovanija od raspada Jugoslavije.

Senzacija u Duizburgu, kako su je nazvali brojni evropski sportski mediji, oduševila je navijače u Severnoj Makedoniji, ali i širom Balkana i Evrope.

Ilija Upalevski koji živi u Poljskoj od silnog uzbuđenja se seća samo da je prepao suprugu koja vrisnula i rekla mu:

„Da li si ti normalan, prepade me!"

„Izvinio sam se, ali i tražio da razume, jer je ovo jedini put da je makedonska kopačka rasturila nemački sistem", kaže Upalevski.

Severna Makedonija će ovog leta, uz Hrvatsku, biti jedini učesnik Evropskog prvenstva prostora nekadašnje SFRJ, a to će joj biti i debitantski nastup na velikim takmičenjima.

Neverica i navijanje u sebi

Navijači Boban Trajkov iz Skoplja i Leonid Ristev koji živi u Beogradu kažu za BBC na srpskom da nisu očekivali ovakvu pobedu.

Upalevski je pustio televizijski prenos utakmicu bez velikih očekivanja.

„Rekao sam sebi, gledaćeš dok ne dobijemo tri gola", kaže on.

Navijao je u sebi, govoreći da je najbitnije da se ne osramote, ali kako je utakmica tekla tako mu se mišljenje menjalo.

Prvi put kada se zatresla mreža Nemačke, Ilija je bukvalno skočio sa stolice.

„Bili su 'ladni kao špricer", kaže on.

Za Bobana, koji je utakmicu pratio s utišanim tonom, jer u mu deca spavala u drugoj sobi, pobeda makedonske reprezentacije je bila veliko iznenađenje.

Priznaje, doduše, da je duboko u sebi verovao da je nešto tako moguće.

„Svaki put kada igra naša zemlja u bilo kom sportu, naročito protiv velikih favorita postoji neka nada da će da se desi čudo i da će da pobede", kaže Trajkov.

Iako se obično tako nešto događa „jednom u 100 godina", priča Boban, u sredu uveče situacija je bila upravo takva i da se nekako „osećalo u vazduhu da će pobediti".

Trajkov kaže da su mu sada očekivanja porasla i da se nada još većem uspehu makedonske reprezentacije.

Pobeda, čista kao suza

„Pobeda je velika, poštena i čista kao suza", kaže Leonid Ristev koji živi u Beogradu.

Leonidu je teško palo što sudije nisu svirale penal za Makedoniju i što je glavni arbitar „produžio utakmicu za čak osam minuta".

Za njega je gledanje nekih ranijih utakmica makedonske reprezentacije bilo mučno, ali u poslednje vreme je čisto zadovoljstvo.

Kako je tekla utakmica

Prvi šok za Nemce usledio je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena.

Enis Bardi je bio asistent, a Goran Pandev matirao golmana Ter Štegena za vođstvo Makedonaca.

To je bio prvi gol koji je Nemačka primila u ovim kvalifikacijama.

Nemci su izjednačili u 63. minutu golom Ilkaja Gundogana iz penala, a Makedonci su protestovali smatrajući da je sudija prestrogo okarakterisao duel Liroja Sanea i Ezgjana Alioskog.

U 77. minutu fudbaleri Makedonije su tražili penal, kada je lopta pogodila u ruku Emrea Džana, ali sudija se nije oglasio.

Pet minuta pre kraja - Arijan Ademi asistira Elifu Elmasu, a ovaj pogađa za veliku pobedu Makedonaca.

Pogledajte i video o selektoru fudbalera Srbije Draganu Stojkoviću Piksiju

Šta kažu na Tviteru?

Povodom pobede Makedonaca oglasio se i nemački bivši fudbaler Bastijan Švajnštajger na Tviteru.

„Poštovanje za Severnu Makedoniju, nesrećni penal protiv njih, potom čist penal za njih koji sudije nisu svirale, ali su ipak uspeli da pobede četvorostrukog šampiona, skidam kapu!", pravičan je bio Bastijan.

I redakcija BBC sporta se oglasila - u sredu uveče je pisalo: „Večeras je ceo svet crveno-žut!"