Историчар Ристановић: Напади на манастире и српски народ на Косову трају два века
Историчар Петар Ристановић, из Института за српску културу у Приштини са седиштем у Лепосавићу, изјавио је данас да косовски Албанци већ два века покушавају да дискредитују постојање Српске православне цркве (СПЦ) и српског народа на Косову и Метохији.
Ристановић је за РТС казао да континуитет напада на СПЦ не траје само од рата 1999. године, иако кулминацију доживљавају данас нападима на манастир и монаштво Високих Дечана.
"Напади су континуирани макар последња два века. Њихов обим није увек исти, зависи од политичких околности, од тога ко има политичку власт у покрајини. У периодима албанске политичке доминације ти напади се интензивирају", истакао је историчар.
Казао је да не виде сви Албанци Српску православну цркву као непријатеља.
"Међутим, постоји један део, рекао бих немали, Албанаца који СПЦ, њено свештенство и вернике, види као сметњу и због тога су они у периодима када у покрајини постоји албанска политичка доминација мета континуираних напада", нагласио је Ристановић.
Нагласио је да се пројекат покушаја изградње косовске државности темељи на тези да су Албанци староседеоци.
"Због тога се тежи да се докаже да територија Косова и Метохије има искључиво албански идентитет. Због тога се СПЦ налази стално на мети напада, јер је она најочигледнији доказ српског идентитета покрајине. Њени манастири су доказ трајања Срба на том простору, док су братства манастира данас непоколебљива у одбрани српског идентитета и трајања српске културе на том простору", рекао је Ристановић.
Додао је да је позадина последњих напада Албанаца увек иста или слична.
"Одлука организације 'Европа Ностра' да Високе Дечане уврсти на листу седам најугроженијих верских објеката у Европи на неки начин подстакла је видљивост проблема у европским оквирима са којима се Срби на Косову и Метохији суочавају", казао је Ристановић.
Сама чињеница да трупе НАТО-а и даље чувају манастир Високе Дечане, казао је историчар, сведочи о опасности у којој се манастир налази.
"Ипак, то се негира и истиче се да је све то део српске пропаганде", истакао је Ристановић.
Навео је да се може рећи да у негирању српске историје манастира на Косову и Метохији предњаче историчари из Приштине.
"Треба обратити пажњу од кога су потекли најновији напади. Конкретно, отац Сава Јањић који је игуман Високих Дечана је оптужен од стране Хаљита Беранија, који је шеф подружнице Савета за људска права из Митровице", рекао је Ристановић.
Додао је да Берани "већ има биографију која довољно говори о њему".
"То је човек који је током рата 1999. био пропагандиста ОВК, човек од кога је потекла тврдња да су Срби спаљивали Албанце у Трепчи, што је истраживао и Вол стрит џорнал и што је доказано као нетачно. То је човек који је директно одговоран за инспирисање мартовског погрома, јер је 2004. године на Радио-телевизији Косова рекао да су српски бандити са псима јурили албанске дечаке који су се у селу Чабра утопили у Ибру", казао је Ристановић.
(Бета, 14.04.2021)