Lazarević: U Prištini manastir Dečani smatraju delom kosovskog kulturnog nasleđa
N1 Info 21.05.2021 | Autor:N1 Beograd
![Lazarević: U Prištini manastir Dečani smatraju delom kosovskog kulturnog nasleđa](https://nstatic.net/img/logo/s/n1-info.png)
Urednica portala "Kossev" Tanja Lazarević izjavila je u emisiji Studio N1 Live da na Kosovu među Albancima postoji koncept koji podrazumeva da su manastiri SPC, među kojima je i Visoki Dečani deo kosovskog kulturnog nasleđa, kao i da srpski monasi u njima zloupotrebljavaju te manastrie i koriste ih u političke svrhe.
Podsetimo, položaj manastira Dečani ponovo je u fokusa javnosti. Prvo je organizacija Europa Nostra manastir uvrstila na listu sedam najugroženijih lokaliteta, a onda su i ambasadori Kvinte podsetili da ni nakon pet godina nije sprovedena odluka ustavnog suda Kosova koja potvrđuje da 24 hektara zemlje pripada tom manastiru. „U kosovskom javnom mnjenju, u politici i kod intelektualaca uvreženo je mišljenje za koje veruju da je zasnivano na činjenicama o tome da je