BBC vesti na srpskom

Русија, пожар и суђење: Затворске казне за одговорне за смрт 60 људи у трагедији у тржном центру у сибирском граду

У пожару 2018. године у Кемерову погинуло је 60 људи, већином деце.

BBC News 29.10.2021
Three of the eight jailed: (L-R) Bogdanova, Suddenok and Antyushin
Гетти Имагес
Осморо људи је осуђено због велике трагедије

Руски суд изрекао је дуге затворске казне менаџерима и шефовима противпожарне безбедности који су криви за пакао у центру за разоноду у којем је погинуло 60 људи.

Ватра је захватила горњи спрат тржног центра Зимска трешња (Винтер Цхерри) у марту 2018. године у сибирском граду Кемерову.

Узрок је кратак спој на расвети у дечијој играоници, а 37 погинулих су деца.

Осморо људи осуђено је на затворске казне у петак.

У току су још три кривична поступка у вези са пожаром.

Истрагом је утврђено да су Јулија Богданова, бивша директорка фирме која је била власник тржног центра, и други менаџери прекршили прописе о заштити од пожара у тржном центру, где су биле и дечје играонице и биоскоп.

Богданова је осуђена на 14 година затвора, док је Надежда Суденок, извршна директорка компаније Винтер Цхерри која је водила тржни центар, добила 13 и по година.

Шесторо других је такође затворено због трагедије:

  • Георгиј Собољев, технички директор Кемеровског кондиторског комбината (ККК), који је власник комплекса, који је добио 11 година
  • Сергеј Антјушин, менаџер безбедности центру - осам година
  • Игор Положиненко, шеф фирме која је сервисирала пожарни аларм - шест и по година
Kemerovo mall blaze, 25 Mar 2018
Гетти Имагес
Ватра је прогутала велики објекат

Тужиоци су рекли да је Богданова игнорисала правила заштите од пожара да би уштедела новац.

У томе су јој помогли Суденок и Собољев.

Положиненко је знао за безбедносне недостатке и тражио је од Богданове да плати побољшања, али је она одбила, рекли су тужиоци.

Положиненко је тада пропустио да пријави занемаривање.


Погледајте видео несреће


Богданова, Суденок, Собољев и Положиненко признали су делимичну кривицу за трагедију.

Њихови адвокати су рекли да ће се жалити на казну, преноси новинска агенција Тас.

Тужиоци су рекли да је шеф обезбеђења Антјушин видео избијање пожара преко безбедносних камера, али је искључио пожарни аларм и није успео да спасе људе заробљене иза излаза за које је знао да су закључани.

Многи од оних који су умрли били су заглављени у биоскопу и брзо их је савладао дим.


Погледајте видео о пожару у привременој ковид болници у македонском Тетову


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 10.29.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Најновије вести »