Zelandija Osmi kontinent za koji su mnogi tvrdili da postoji, ali nisu mogli da ga nađu
Kurir 30.12.2021
![Zelandija Osmi kontinent za koji su mnogi tvrdili da postoji, ali nisu mogli da ga nađu](https://nstatic.net/img/logo/s/kurir.png)
Naučnicima je trebalo 375 godina da otkriju osmi kontinent sveta, koji se sve vreme skrivao pred njihovim očima. Ali brojne misterije još uvek muče naučnike.
Bilo je to 1642. godine i Abel Tasman je bio na novoj misiji. Iskusni holandski moreplovac bio je uveren u postojanje ogromnog kontinenta na južnoj hemisferi i odlučan da ga nađe. U to vreme, ovaj deo sveta je još uvek bio prilično misteriozan za Evropljane, ali su oni imali nepokolebljivo uverenje da tamo mora postojati velika kopnena masa – nazvana Tera Australis. Ovo uverenje datira još iz vremena starog Rima, ali tek polovinom 17. veka je mogla da bude