Србија подржала Резолуцију ГС УН којом се од Русије захтева прекид рата у Украјини

Бета 24.03.2022

Србија је данас подржала резолуцију Генералне скупштине УН којом се од Русије захтева да моментално прекине рат у Украјини.

За усвајање Резолуције о хуманитарним последицама агресије на Украјину гласало је 140 земаља, укључујући све са Западног Балкана, 38 је било уздржано, а против су гласале Русија, Белорусија, Сирија, Северна Кореја и Еритреја.

За тај необавезујући документ гласала је једна земља мање него за резолуцију усвојену 2. марта, којом се осуђује руска агресија на Украјину. Србија је подржала и ту резолуцију.

У данас усвојеној резолуцији изражава се жаљење због "тешких хуманитарних последица" руске агресије на Украјину, као и због руског гранатирања, ваздушних напада и опсаде густо насељених украјинских градова.

Резолуцијом се захтева омогућавање достављања хуманитарне помоћи угроженима у Украјини.

Русија је данашњу резолуцију осудила као "антируску", а оне који су је подржали оптужила је да нису забринути за хуманитарну ситуацију на терену, већ да желе да политизују помоћ.

Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ изјавио је после гласања да је "међународна заједница поново проговорила", наводећи да ГС УН "захтева моменталну обуставу непријатељских аката" од Русије, нарочито према цивилима.

(Бета, 24.03.2022)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »