Почео састанак Брнабић са синдикатима ФЦА, радници очекују повољно решење њиховог статуса
Састанак премијерке Србије Ане Брнабић са представницима синдиката и запослених у крагујевачкој фабрици Фијат Крајслер аутомобили (ФЦА) је почео у згради градске управе, испред које се окупило неколико стотина радника и чланова њихових породица.
Они очекују повољан исход преговора о исплати отпремнина за оне који ће бити вишак због преласка на нову производњу.
Радници траже и да на добровољној основи буде изјашњавање о одласку запослених у ФЦА на обуку у фабрике у иностранству компаније Стелантис, у чијем саставу послује Фијат.
Председник Самосталног синдиката ФЦА Саша Ђорђевић је агенцији Бета рекао да је време да се оконча "агонија радника" после најаве послодавца да ће због преласка на производњу електричних аутомобила у фабрици у Крагујевцу део запослених бити вишак, а да ће један део морати да иде на обуку у иностранство.
"За сада је постигнут договор да они који иду на обуке у Стелантисове фабрике по повратку у ФЦа имају загаратовано радно место. Тражимо да од одласка у иностанство буду изузете труднице, самохрани родитељи, родитељи деце са инвалидитетом и један супружник ако обоје раде у фабрици", рекао је Ђорђевић.
Додао је да је премијерка показала спремност да се постигне коструктиван договор и да се нада да ће данас понудити "позитивно решење".
Премијека Србије је недавно рекла да је у ФЦА око 500 радника вишак, али ће се Влада Србије борити да они добију што боље отпремнине и да ће им помоћи да пронађу нови посао.
Навела је да ће од укупно 2.016 радника ФЦА за производњу електичних аутомобила, која ће почети 2024. године, бити потребно 1.550.
Брнабић: У Фијату 500 радника вишак, од сутра изјашњавање о одласку на рад у иностранство.
У крагујевачкој фабрици Фијат Крајслер аутомобили (ФЦА) технолошки вишак биће 500 радника, а 1.500 ће бити потребно за производњу електричних аутомобила која ће почети за две године, рекла је премијерка Ана Брнабић после састанка са представницима фабричких синдиката и радника.
Она је на конференцији за новинаре у Крагујевцу објаснила да ће све рањиве категорије радника бити заштићене и да ће од 1. јула ове године примати плату у пуном износу.
Како је истакла, од 1.500 радника који су потребни да остану у фабрици њих 1.00 треба да иду на обуку у фабрике у иностранству које су у власништву Стелантиса, у чијем саставу је Фијат, а које су Словачкој, Пољској, Италији и Немачкој.
"Радници би ишли на рад у иностранство у периоду од 18 и 24 месеца, а највећи део, 80 одсто, у фабрике у Пољској и Словачкој", казала је Брнабић и додала да сви радници који оду на обуку имају гарантован посао кад се врате у Крагујевац.
Изјашњавање радника о одласку на обуку почеће сутра и трајаће до 15 јуна.
За одлазак на рад у Словачкој радници би добили бонус пре одласка од 11.000 евра, нето плата би им била 800 евра, а по повратку у ФЦА добили би бонус од 6.000 евра. Слични услови су и за рад у Пољској, с тим што би плата радницима била 850 евра.
"Трећа категорија радника су они који су технолошки вишак, плус оно који нису заинтересовани за рад у иностранству јер неће имати посао у наредна 24 месеца", казала је Брнабић.
Истакла је да још није познато колике ће бити отпремнине за те раднике, а да Стелантис обећава да ће бити у износу законског минимума, увећаног за 20 одсто.
По речима Брнабић, сутра ће бити формирана радна група у којој ће бити представници синдиката, радника, кабинета премијерке, министарства рада и привреде и Развојне агенције Србије, а која ће преговарати са Стелатисом о отпремнинама.
"Ти преговори ће трајати до 18. јуна", казала је премијерка.
(Бета, 07.06.2022)












