Evropska centralna banka podigla kamatne stope kako bi se izborila sa inflacijom
Sputnik 21.07.2022
![Evropska centralna banka podigla kamatne stope kako bi se izborila sa inflacijom](https://nstatic.net/img/logo/s/sputnik.png)
Evropska centralna banka (ECB) je u četvrtak podigla kamatne stope više nego što se očekivalo, potvrđujući da zabrinutost u vezi sa inflacijom sada nadmašuje razmatranja o rastu.
ECB je podigla referentnu kamatnu stopu na depozite za 50 baznih poena, prekršivši sopstvene smernice za pomeranje od 25 baznih poena i tako se pridružila kolegama na globalnom nivou u povećanju troškova zaduživanja. To je bilo prvo povećanje stope ECB u poslednjih 11 godina, prenosi Rojters. Završavajući osmogodišnji eksperiment sa negativnim kamatnim stopama, ECB je takođe povećala svoju glavnu stopu refinansiranja na 0,50% i najavila dalja povećanja