Hrpa brodova čeka na obalama Evrope: Zbog malog broja terminala tankeri sa tečnim gasom stoje u mestu
Blic 25.10.2022
![Hrpa brodova čeka na obalama Evrope: Zbog malog broja terminala tankeri sa tečnim gasom stoje u mestu](https://nstatic.net/img/logo/s/blic.png)
Evropa se nastoji rešiti zavisnosti o ruskom gasu koji se dopremao gasovodima i okrenula se uvozu tečnog gasa. Brodovi su pred obalama Starog kontinenta, ali i tržište ima svoj razlog, objašnjavaju analitičari.
Zapad je Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu uveo opsežne sankcije, a Moskva je odgovorila uredbom o plaćanju u rubljima i smanjenim isporukama tokom leta. Nakon problema s popravkom turbine isporuke ruskog gasa gasovodom Severni tok 1 na duži su rok su prekinule eksplozije u Baltičkom moru koje su evropske zemlje pripisale sabotaži. Rusija nije uključena u istragu, a krivac još nije poznat. Cene gasa snažno su porasle, a Evropa je pojačala uvoz tečnog gasa kako