Сарадња између цивилног и јавног сектора важна за евроинтеграцију Србије (ВИДЕО)

Бета 03.11.2022

Партнерство и сарадња између цивилног и јавног сектора је од посебне важности за процес евроинтеграција Србије и треба да се заснива на међусобном разумевању и једнакости, закључак је конференције "Дијалог промена" која је данас одржана у Београду.

Шеф одељења за сарадњу делегације ЕУ у Србији Никола Бертолини изјавио је да постоје четири значајна аспекта када се говори о дијалогу између локалних власти и цивилног друштва, стављајући процес интеграција на прво место.

"Остваривање реформи неопходних за успешан процес евроинтеграција мора да буде резултат значајних и конструктивних консултација са цивилним сектором. Други битан аспект је да цивилно друштво треба да буде у стању да разуме потребе грађана и да претвори те потребе у позиције и ставове", рекао је Бертолини.

Он је као трећи битан елемент навео партнерство између свих актера у друштву који су укључени у имплементацији програма фондова Европске уније и позвао владу Србије да буде проактивнија у укључивању цивилног друштва.

"Последња тачка је реформа јавне управе. Желели бисмо да имамо више аганжовања на националном нивоу у тој области и надам се да ће и нови министри бити у стању да се више укључе. Један битан елемент је консултовање цивилног друштва у новим политикама и новим законима", рекао је Бертолини.

Министар за људска и мањинска права и друштвни дијалог Томислав Жигманов рекао је да му је драго што свој мандат започиње разговором о дијалогу и сарадњи које сматра темељем успешних реформи друштва и унапређења најразличитијх аспеката живота грађана.

"Без системског, сталног и отвореног дијалога власти и цивилног сектора и грађана се тешко може доћи до задовољавајућих резултата у било ком реформском процесу који Србија тренутно спроводи у оквиру свог приступања Европској унији", рекао је Жигманов.

Извршни директор Београдске отворене школе Милорад Бјелетић изјавио је да је дијалог, иако важан елемент реформи због евроинтеграција, неопходан за очување демократског поретка и то на начин у коме организације цивилног сектора остају слободне и независне у том разговору.

"Власти из дијалога стварно могу да добију. То је добро за њих, дијалог се властима исплати и не ради против њих, онда када се одвија на начин на који се успе реализовати оно што је добро за друштво", рекао је Бјелетић.

Конференцију "Дијалог промена" организовала је Београдска отворена школа уз поршку делегације Европске уније у Србији са циљем успостављања форума који охрабрује дијалог и подстиче међусекторску сарадњу.

Цео видео материјал можете преузети ОВДЕ.

(Бета, 03.11.2022)

Еу »

Еу »

Кључне речи

Политика, најновије вести »