BBC vesti na srpskom

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022: Rafal Engleza protiv Irana, gol sina Žorža Vee, Bejl izazvao potres „Crvenog zida"

Engleska ubedljivo pobedila Iran 6:2 na početku Mundijala u Kataru. Iranci nisu pevali himnu u znak podrške antivladinim protestima u njihovoj zemlji. Jirgen Klinsman veruje da će Engleska osvojiti trofej. Senegal bio opasan, Holanđani preživeli. Amerikanci vodili protiv Velsa, Bejl izjednačio sa penala.

BBC News 21.11.2022
engleska, iran
Reuters/Lee Smith

U danu kada je su vlasti u Iranu pojačale represiju nad učesnicima najvećih antivladinih protesti u poslednjih nekoliko decenija, fudbaleri te zemlje odigrali su prvi meč na Svetskom prvenstvu u Kataru i nisu se proveli najbolje.

Način na koji je kapiten Hari Kejn vodio ekipu na terenu, učinili su da Engleska potvrdi ulogu jednog od favorita za osvajanje Svetskog prvenstva - Iran je deklasiran.

Ubedljiva i gotovo rutinska pobeda od 6:2, dala je na značaju rečima nemačkefudbalske legende Jirgena Klinsmana, koji veruje da je Engleska na „prirodnom putu" da osvoji Svetsko prvenstvo.

Engleska je prvi i jedini put bila prvak sveta 1966. godine kada je bila domaćin turnira.

U ponedeljak je Holandija pobedila Senegal 2:0 u Grupi A, a Amerika i Vels su u Grupi B u uzbudljivoj utakmici odigrali nerešeno 1:1.

Iranski fudbaleri nisu pevali himnu

Uoči ovog duela, mnogo više se pričalo o nefudbalskim stvarima.

Pre svega o protestima u Iranu i kako će se ponašati reprezentativci ove zemlje, kao i o kapitenskim trakama u znak podrške LGBT ljudima u svetu, koje su želeli da nose Englezi, između ostalih.

Iranski fudbaleri tokom intoniranja himne
Getty Images
Iranski fudbaleri tokom intoniranja himne

Iranski fudbaleri poručili su da uz one koji su izgubili najmilije u žestokim protestima u Iranu, koji traju od sredine septembra, posle smrti 22-godišnje devojke koja je navodno preminula od policijskih batina jer nije prekrila glavu maramom kako nalažu rigorozni zakoni.

Protesti su se raširili po čitavoj zemlji, a lista početnih zahteva - veća sloboda za žene - sada je mnogo duža, pre svega veći stepen demokratije i rešavanje ekonomskih problema.

Obraćajući se novinarima uoči meča protiv Engleske, 32-godišnji reprezentativac Ehsan Hajsafi rekao je da su igrači uz porodice poginulih tokom protesta.

„Stanje u našoj zemlji nije dobro naši ljudi nisu srećni. Pre svega, želeo bih da izrazim saučešće svim ožalošćenim porodicama u Iranu", rekao je odbrambeni fudbaler na konferenciji za novinare.

„Oni treba da znaju da smo mi uz njih, da ih podržavamo i da saosećamo sa njima", dodao je.

Aktivisti za ljudska prava tvrde da su snage bezbednosti ubile više od 400 demonstranata, a da je 16.800 uhapšeno tokom protesta.

Iranski lideri kažu da su protesti „neredi" koje su organizovali strani neprijatelji zemlje.

Uoči početka meča protiv Engleske, iranski reprezentativci nisu pevali nacionalnu himnu, što je protumačeno kao izraz podrške antivladinim protestima u njihovoj zemlji.

Neki navijači su zviždali tokom himne, a drugi su držali natpise: „Žena, život, sloboda".

Portugalac Karlos Keiroš, selektor Irana, rekao je da njegovi igrači „imaju slobodu da protestuju".


Pogledajte video o protestima u Iranu:


Druga nefudbalska tema bile su kapitenske trake.

Englezi i još neke evropske zemlje želele su da kapiteni na rukavima nose trake u znak podrške LGBT ljudima.

Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) im je rekla: „Ne može" i zapretila sankcijama.

Hari Kejn, kapiten engleske reprezentacije, istrčao je na teren sa trakom kakvu je naložila FIFA.

Više o tome pročitajte ovde.

Engleska - Iran 6:2 (Grupa B)

engleska, iran
Reuters/Nahhan Mckay

Engleska je po kvalitetu za koplje iznad, možda i dva od reprezentacije Irana, koju sa klupe predvodi iskusni portugalski stručnjak Karlos Keiroš - ovo je njegovo četvrto svetsko prvenstvo kao selektora.

Napadač Hari Kejn nije dao gol, ali je zahvaljujući njemu i njegovom vođenju ekipe na terenu, Engleska ostvarila više nego ubedljiv trijumf.

Engleska je uputila sedam direktnih udaraca u gol Irana i postigla šest golova. Ubitačno!

Dostruki strelac bio je Bukajo Saka, a po jedan su dali Džad Belingam, Rahim Sterling, Markus Rašford i Džek Griliš.

Eksplozija oduševljenja na stadionu usledila je posle sjajnog gola Mehdija Taremija, napadača portugalskog Porta, čiji kvalitet odudara od njegovih saigrača.

Bilo je to pri rezultatu 4:0 za Englesku, a u poslednjim trenucima utakmice, Iran je imao priliku za drugi gol.

Još jednom Taremi i drugi gol za Irance za konačnih 6:2.

Šta kaže Jirgen Klinsman?

U dnevnom biltenu BBC Sport Svetskog kupa, Klinsman je napisao da veruje u ekipu Gereta Sautgejta i kvalitet.

„Kad god sam u Engleskoj, osećam pozitivan pritisak. Kada to imate, očekivanja su velika, to je ono za šta živite, ono što vas stimuliše i pokreće.

„Polufinale u Rusiji na prethodnom Mundijalu, finale Evropskom prvenstvu koje je trebalo da dobiju, sada je Engleska na prirodnom put da osvoji Svetsko prvenstvo.

„Nema prevelikog pritiska, već nekako prirodno stanje koje, siguran sam, nisu problem za igrače i stručni štab. To je ono o čemu sanjate".

Zanimljivosti

  • Engleska je prva reprezentacija koja je postigla najmanje tri gola u prvom poluvremenu neke utakmice Svetskog prvenstva još od... Engleske protiv Paname 24. juna 2018. u Rusiji.
  • Ovo je je četvrti put da je Engleska postigla tri ili više gola u prvom poluvremenu utakmice Svetskog prvenstva - takođe su ostvarili podvig protiv Poljske 1986. i Danske 2002. kao i u deklasiranju Paname 6:1.

Holandija - Senegal 2:0 (grupa A)

Holandija
Reuters/KAI PFAFFENBACH

Umereni favorit Holandija, bila je gotovo u nokdaunu protiv Senegala koji na Mundijalu igra bez prve zvezde, povređenog Sadija Manea.

Senegal je odigrao hrabro protiv Holanđana koji su u finišu utakmice, golovima Kodija Gapkoa (na slici) i Davija Klasena.

U prvoj utakmici ove grupe, koja je otvorila Mundijal, Ekvador je u nedelju pobedio domaćina Katar 2:0.

„Rezultat ne oslikava pravo stanje na terenu", izjavio je selektor Senegala Aliu Sise, dodajući da je ponosan na njegove igrače.

SAD - Vels 1:1 (Grupa B)

Timoti Vea, sin legendarnog Žorža Vee, postiže gol protiv Velsa
Reuters/Fabrizio Bensch
Timoti Vea, sin legendarnog Žorža Vee, postiže gol protiv Velsa

Tek drugo Svetsko prvenstvo za Vels u istoriji ove zemlje, prvo posle Švedske 1958. godine, nije počelo kako je očekivala armija navijača na stadionu u Kataru.

Ali prošli su bolje nego kako je tekla utakmica protiv Amerike.

Kristijan Pulišić, momak hrvatskog porekla, i Timoti Vea, sin legendarnog liberijskog fudbalera i predsednika te zemlje Žorža Vee, izveli su akciju u 36. minutu koja je sledila Velšane.

Pulišić je uputio sjajan pas ka Vei koji je utrčavao u kazneni prostor i sjajnim potezom poslao loptu u mrežu Velsa.

Kakav otac, takav sin! Mada je sin nadmašio oca, osvajača Zlatne lopte, jer Žorž Vea nikada nije igrao na Svetskom prvenstvu.

timoti vea
Reuters/JOHN SIBLEY
Timoti Vea

Znate li kako se prezivaju poslednja dva igrača koja su dali gol Velsu na Svetskim prvenstvima?

Vea, sada, i legendarni Brazilac Pele 1958. godine.

Posle odličnog prvog poluvremena, Vels je nošen podrškom velikog broja navijača, stezao obruč oko gola Amerikanaca, da bi u 82. minutu prva zvezda velškog tima Geret Bejl izjednačio iz penala, dosuđenog posle prekršaja nad njim.

Bejl
Reuters/Hannah Mckay
Geret Bejl proslavlja gol iz penala

„Crveni zid" sastavljen od navijača Velsa - svi u crvenim dresovima - na tribini stadiona Ahmad bin Ali tresao se od oduševljenja.

Click here to see the BBC interactive

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.21.2022)

BBC News

Pročitajte još

Ključne reči

Sport, najnovije vesti »