Мештани десет села други дан протестовали испред Вишег суда у Чачку због одузете земље

Бета 02.02.2023

Мештани десет села из околине Чачка и Лучана протестовали су и данас испред Вишег суда у Чачку, незадовољни дужином процеса због цене одузете земље за изградњу деонице ауто-пута Прељина-Пожега.

Око сто мештана је незадовољно јер судски процеси трају више од три године, а протест, приређен други дан узастопно, трајао је 12.00 до 13.00.

На њиховим транспарентима је писало: "Земља у Чачку мање вреди од пакле цигарета", "Завршите судске поступке, не одуговлачите", "Да ли се овако у Београду људи терају на улице", "Не дамо метар дедовине за пакло цигарета", "Виши суд нам отима дедовину за 200 динара", "Суд треба да суди по закону, а не по налазима Путева Србије".

Посебно су незадовољни што је после три године суђења Виши суд у Чачку на жалбу "Путева Србије" поништио одлуке које је раније донео Основни суд о цени експроприсане земље.

Понуђена цена за земљу коју су им одузели због изградње ауто-пута била је од 50, 100 и 200 динара за квадратни метар, што је за власнике те земље "нереално" и "увредљиво".

Основни суд је на основу налаза вештака пресудио да цена квадратног метра одузете земље буде од 1.500 до 1.600 динара, што сада Виши суд оспорава и тражи ново суђење.

Учесника протеста Радош Бојовић из села Трбушани код Чачка рекао је агенцији Бета да су му одузели хектар плодне земље за изградњу ауто-пута и да још није добио ни динар.

Бојовић који је у инвалидским колицима, казао је да је тешко болестан од дијабетеса 49 година, без ноге и без вида и да је незадовољан новцем који је држава одредила за одузету земљу: "Направили су социјалне случајеве од нас, долазе да нам искључују струју".

Адвокат Зоран Пешић је рекао да се цене које су одредили судски вештаци, а Основни суд прихватио, поклапају с решењем Градске управе Чачка о просечној цени у зонама куда пролази ауто-пут.

"Очигледна је намера да се што више смањи цена за одузету земљу и у томе Виши суд помаже Јавном предузећу 'Путеви Србије' ", рекао је новинарима Пешић, који заступа више мештана.

Скуп су подржали и мештани села Балуга код Чачка, који више од четири месеца блокирају радове на изградњи деонице ауто-пута Прељина-Појате зато што им није исплаћена одузета земља.

Брачни пар Мила и Мирослав Миловановић из Балуге рекли су агенцији Бета да им је пре три године одузет део имовине због изградње ауто-пута који је прошао на пет метара од њихове куће.

"Незадовољни смо са процењеном ценом куће, то је испод сваке вредности јер за то не можемо ништа да купимо, чак ни материјал за другу кућу", рекли су Миловановићи.

Протестовали су мештани чачанских и лучанских села Паковраће, Пријевор, Трбушани, Вранићи, Ракова, Ртари, Марковица, Негришори, Крстац и Лисице.

(Бета, 02.02.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Економија, најновије вести »