САД разматрају нова ограничења извоза чипова у Кину

Бета 29.06.2023

САД разматрају нова ограничења извоза чипова који се користе за вештачку интелигенцију (АИ) у Кину, што би био најновији напор Вашингтона да обузда технолошке амбиције Пекинга, укључујући коришћење АИ за развој оружја и хакерске нападе, и могао би да подстакне нове напетости између две земље, преноси Радио Слободна Европа (РСЕ) писање светских медија.

Администрација председника САД Џозефа Бајдена разматра нова ограничења извоза чипова за вештачку интелигенцију у Кину јер расте забринутост да би АИ алати у рукама америчких ривала могли да се користе за стварање хемијског оружја или производњу злонамерног компјутерског кода, навео је Волстрит џурнал.

Министарство трговине САД могло би већ у јулу да заустави испоруке чипова, које производе Енвидија и друге компаније, купцима у Кини, наводе упућени извори.

Тај потез би могао, додаје њујоршки лист, додатно да угрози могућности Кине да развије своје АИ технологије након прошлогодишњих ограничења која су онемогућила извоз најнапреднијих АИ чипова које производе Енвидија и АМД.

Енвидија је на та ограничења одговорила израдом слабијих АИ чипова за кинеско тржиште под називом А800, чије су перформансе биле испод оних за које се захтева одобрење Министарства трговине за извоз у Кину.

Нова ограничења забранила би продају и А800 чипова, тврде упућени, наводећи да администрација такође разматра ограничавање изнајмљивања клауд услуга кинеским АИ компанијама, које су користиле такве аранжмане како би заобишле забране извоза напредних чипова.

Произвођачи чипова настављају да врше притисак на администрацију да не уводи или да ублажи нова ограничења. Ипак, администрација ће вероватно сачекати с том одликом до посете америчке министарке финансија Џенет Јелен Кини почетком јула, како би избегла љутњу Пекинга.

Нове америчке контроле извоза чипова за вештачку интелигенцију показују да Вашингтон појачава напоре да Кини отежа набавку технологије за војну примену, указује Фајненшел тајмс.

Саветник председника САД за националну безбедност Џејк Саливен описао је приступ Бајденове администрације као стварање "високе ограде" око "малог дворишта" критичних технологија попут вештачке интелигенције, које могу омогућити кинеској војсци да користи америчку технологију да угрози америчке безбедносне интересе.

Разматрање нових контрола извоза АИ чипова у Кину долази у време док Вашингтон и Пекинг покушавају да стабилизују односе који су на најнижем нивоу откако су успоставили дипломатске везе 1979. године.

Нове мере ограничења извоза чипова у Кину наглашавају одлучност Бајденове администрације да обузда технолошки успон Кине који би могао да наруши геополитичку равнотежу, оцењује Блумберг.

Иако би нове мере Вашингтона о ограничавању извоза чипова АИ у Кину могле нанети штету пословању Енвидије и компаније АМД с другом светском економијом, два произвођача чипова ипак остају на челу наглог развоја АИ који покреће улагања из САД у Европу и Кину.

Компаније широм света купују њихове производе за следеће генерације услуга вештачке интелигенције, појаснио је Блумберг, додајући да је Енвидија била прва која је осмислила језик помоћу којег графички процесори обављају задатке АИ. То је компанији дало велику предност у односу на конкуренте.

Ипак, додаје Блумберг, аналитичари сматрају да америчка ограничења не би требало да "промене дугорочну мапу пута и напредак АИ, будући да ће се све што не буде произвођено у Кини због ограничења производити негде другде" и да кинеске компаније имају све иновативнији приступ заобилазним решењима.

Циљ додатних ограничења извоза АИ чипова Кини је ометање напретка кинеске вештачке интелигенције у име националне безбедности САД, навео је Њујорк тајмс.

Иако није познато како ће Пекинг одговорити на такав потез Вашингтона, постоје стварни изгледи за даљу ескалацију трговинског рата САД и Кине, оцењује лист.

(Бета, 29.06.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »