Фон дер Лајен ће посетити Лампедузу која тоне под мигрантима
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен ће заједно са италијанском премијерком Ђорђом Мелони овог викенда посетити јужно италијанско острво Лампедузу које су ове недеље преплавиле хиљаде миграната, саопштио је данас званичник ЕУ.
Мелони је позвала Брисел у помоћ после доласка флоте бродића са око 8.500 миграната за само три дана на то мало италијанско средоземно острво, европско копно најближе обали Туниса.
Мелони је позвала Урсулу фон дер Лајен да дође и види како је на у Лампедузи, а председника Европске уније Шарла Мишела да стави мигрантско питање на дневни ред самита ЕУ у октобру. Пренијерка је уз тоо најавила да Влада Италије намерава да предузме "ванредне мере".
Од понедељка до среде увече на Лампедузу је у 199 бродића и чамаца из Африке стигло 8.500 људи, што је више од броја становника тог острва, по подацима агенције УН за миграције.
Хиљаде тих миграната су јуче преветене на оближњу Сицилију где је више места за њих.
Слике хиљада људи како спавају на отвореном, прескачу ограду око прихватног центра, и лутају по Лампедузи изазвале су гнев чланова екстремнодесничарске италијанске владе.
Вицепремијер Матео Салвини је долазак толико миграната назвао "ратним чином".
Велики прилив мигранта поново је покренуо расправу о поделу одговорности унутар ЕУ у односу на тражиоце азила.
Ламепдуза која је на мање од 150 километара од обале Туниса, једно је од првих места где долазе мигранти који препловљавају Средоземно море у нади да ће стићи до бољег живота у Европи.
Сваке године током лета десетине хиљада крену морем, често отписаним пловилима, на опасно путовање током којег се ове године удавило већ 2.000 људи.
(Бета, 16.09.2023)











