Преминуо редитељ Јагош Марковић
Истакнути редитељ Народног позоришта у Београду Јагош Марковић преминуо је данас у 57. години.
"Марковић, аутентичан и даровит стваралац, који није подилазио диктатима трендова и који је својим јединственим рукописом стварао позоришна чуда набијена енергијом, маштом, духовитошћу и вишим поетским истинама, рођен је 1966. године у Подгорици", наводи се у саопштењу Народног позоришта.
Подсећа се да је режију дипломирао на Факултету драмских уметности у Београду 1987- године, у класи професора Борјане Продановић и Светозара Рапајића.
У Народном позоришту у Београду, чији је стални члан постао 2008. године, режирао је најзначајније наслове светске и домаће класике међу којима су "Учене жене", "Хасанагиница", "Госпођа министарка", "Магбет", као и опере "Пепељуга" и "Фигарова женидба".
Додаје се да је у другим театрима у земљи и иностранству режирао је више од педесет представа, као и да је после распада Југославије, био је први српски редитељ који је радио на Дубровачким љетним играма, "Ромеа и Јулију" 2014. године.
Добитник је више од 50 струковних, фестивалских и државних награда међу којима су награда "Бојан Ступица", Награда ослобођења Београда, Тринаестојулска награда и друге.
Датум, време и место сахране Јагоша Марковића биће накнадно саопштени.
(Бета, 22.09.2023)