Fudbal: Zlatna lopta osmi put u rukama rekordera Lea Mesija

Argentina and Inter Miami forward Lionel Messi beats Erling Haaland to win the Ballon d'Or for an eighth time.

BBC News 31.10.2023
Mesi
Getty Images
Leo Mesi je osvojio Zlatnu loptu više od bilo kog drugog fudbalera, Kristijano Ronaldo ih ima pet

Osmi put Zlatna lopta - najveća svetska nagrada za najboljeg fudbalera sveta - u rukama je 36-godišnjeg Lionela Mesija.

Argentinac je prošle godine sa reprezentacijom osvojio titulu prvaka sveta na Mundijalu u Kataru, što je bio trofej koji mu je nedostajao da zaokruži neverovatnu karijeru.

Rekordnu Zlatnu loptu, Mesi je osvojio ispred napadača Mančester sitija Erlinga Halanda.

Napadač Francuske Kilijan Mbape, koji je postao tek drugi fudbaler koji je postigao het-trik u finalu Svetskog prvenstva u porazu od Argentine, završio je kao treći.

Engleski reprezentativac, fudbaler Real Madrida Džud Belingam osvojio je trofej Kopa za najboljeg igrača sveta do 21 godine.

„Lepo je ponovo biti ovde i ponovo uživati... Osvojio sam Svetsko prvenstvo i ostvario san", rekao je Mesi, bivši igrač Barselone i Pari Sen Žermena, a sada Intera iz Majamija.

„Nisam mogao ni da zamislim da ću imati ovakvu karijeru i sve što sam postigao, bogatstvo koje sam imao da budem deo najboljeg tima u istoriji.

„Sve su [nagrade Zlatne lopte] posebne iz različitih razloga", dodao je.

Norveški reprezentativac Haland postigao je rekordnih 36 golova u 35 ligaških utakmica i postigao 52 u svim takmičenjima pošto je Siti osvojio titulu prvaka Engleske, evropsku titulu i FA kup.

Dobio je priznanje koje nosi naziv po legendarnom nemačkom golgeteru Gerdu Mileru za najboljeg strelca.

„Želim da se zahvalim Mančester sitiju, celom klubu", rekao je Haland.

„Želim i da se zahvalim mojoj porodici i svim ljudima oko mene što su me učinili onim što danas jesam".

Mesi se dodatno odvojio od konkurencije

Zlatna lopta se dodeljuje kao priznanje najboljem fudbaleru godine i za nju glasa 100 novinara iz celog sveta.

Pored toga što je pomogao Argentini da se domogne titule svetskog prvaka u Kataru, Mesi je odigrao i ključnu ulogu u osvajanju prve titule šampiona Francuske sa Pari Sen Žermenom.

Sada ima tri Zlatne lopte više od Portugalca Kristijana Ronalda koji ju je osvajao pet puta - poslednji put 2017.

Portugalski reprezentativac, koji igra za Al Nasr u Saudijskoj Arabiji, nije uvršten u uži izbor prvi put od 2003. godine.

Zlatna lopta - poredak prvih 10:

• 1. Lionel Mesi (Argentina/Inter Majami)
  • 2. Erling Haland (Norveška/Mančester siti)
  • 3. Kilijan Mbape (Francuska/Pari Sen Žermen)
  • 4. Kevin de Brujne (Belgija/Mančester siti)
  • 5. Rodri (Španija/Mančester siti)
  • 6. Vinisijus Žunior (Brazil/Real Madrid)
  • 7. Žulijan Alvares (Argentina/Mančester siti)
  • 8. Viktor Osimen (Nigerija/Napoli)
  • 9. Bernando Silva (Portugal/Mančester siti)
  • 10. Luka Modrić (Hrvatska/Real Madrid)

Pogledajte video:

Martinez proglašen za najboljeg golmana na svetu

Emilijano Martinez, argentinski golman i čuvar mreže engleske Aston Vile, osvojio je trofej Lav Jašin za najboljeg golmana sveta.

Martinez je dobio Zlatnu rukavicu u Kataru, odbranivši udarac Kingslija Komana u finalu protiv Francuske u penal-seriji.

Doprineo je i da Aston Vila prethodnu sezonu završi na sedmom mestu u Premijer ligi i obezbedi plasman u evropsku Ligu konferencije.

Međutim, Martinez je bio i kritikovan zbog nepristojnog gesta tokom proslave titule svetskog prvaka.

Mančester siti je klub godine

Mančester siti je drugu godinu zaredom proglašen klubom godine.

Ekipa Pepa Gvardiole postala je tek drugi engleski tim koji je prošle sezone osvojio tripletu - trofeje u evropskoj Ligi šampiona, Premijer ligi i FA kupu.

Siti je imao čak sedmori fudbalera u užem izboru za mušku Zlatnu loptu.

Bekam odao počast ser Bobiju Čarltonu

Bivši engleski reprezentativac i fudbaler Mančester junajteda Dejvid Bekam uručio je Mesiju Zlatnu loptu, ali je pre proglašenja pobednika odao počast nedavno preminulom ser Bobiju Čarltonu.

Čalrton je sa reprezentacijom Engleske osvojio titulu prvaka sveta 1966. godine u kontroverznom finalu protiv Nemačke.

„Verovatno ne moram da vama govorim koliko je ser Bobi bio poseban u svetu fudbala", rekao je Bekam.

„Bio je poštovan na terenu zbog onoga što je osvojio, ali još više poštovan van terena zbog onoga za šta se zalagao.

„Nedostajaće nam. Kada bismo pogledali na tribine, on bi uvek bio tu i bodrio nas.

„On je bio zaslužan što sam igrao za Mančester junajted. Da nije ser Bobi skrenuo pažnju ljudima u klubu rekavši im 'pogledajte ovog mladića' verovatno ne bih igrao za Junajted.