Продаја електричних возила рекордна ове године у САД, али мања него у Кини и Немачкој

Бета 23.11.2023

Продаја електричних возила (ЕВ) у САД је достигла рекордни ниво ове године, али је и даље иза Кине и Немачке, по подацима траживачке компаније Атлас Паблик Полиси.

Очекује се да ц́е продаја електричних возила достиц́и рекордних девет одсто свих нових путничких возила у САД ове године, док је 2022. године била 7,3 одсто.

То ц́е бити први пут да се у САД прода више од милион електричних возила у једној календарској години.

Продаја ће вероватно достиц́и између 1,3 милиона и 1,4 милиона аутомобила, предвиђа истраживачка компанија.

Иако бројке показују значајан напредак "електрификације", САД и даље заостају за земљама попут Кине и Немачке.

У тим земљама амбициозни владини циљеви нулте емисије штетних гасова, пореске олакшице и субвенције за возила, као и приступачне опције, играју улогу у одлуци потрошача да купе електрично возило.

Електрична возила су достигла 33 одсто укупне продаје у Кини, 35 одсто у Немачкој, а чак 90 одсто у Норвешкој у првих шест месеци 2023. године, по подацима фирме "Блумберг НЕФ ЕВ" из јуна. Те бројке укључују и електрична возила на батерије и "плаг-ин" хибридна ЕВ.

Неколико фактора је помогло да се повец́а продаја електричних возила у САД ове године, као што је пад цена.

Компанија Тесла, лидер на тржишту електричних возила, снижавала је цене више пута ове године.

Поред тога, држвна иницијатива САД за смањење инфлације је донела попусте за ЕВ до 7.500 долара. 

Цена батерија електричних аутомобила такође опада јер је све јефтинији материјали за њих попут литијума , те су та возила све приступачнија.

Међутим има и препрека: у прво време су купци електричних возила били углавном с вишим приходима, вољни да испробају тада непознату технологију и да ц́е пунити батерије својих електричних возила код куц́е, али следец́и талас купаца ЕВ је другачији.

За многе потрошаче је садашња јавна инфраструктура за пуњење батерија непоуздана и неприступачна, а и струја је поскупела.

Прошлог месеца просечна нова електрична возила су у САД и даље коштала у просеку 3.826 долара више од упоредивог просечног аутомобила старе технолигије - прва 51.762 долара, а друга 47.936 долара, процењује "Келлеи Блуе Боок".

За превазилажење проблема с пуњењем батерија, неколико великих произвођача аутомобила потписало је "Теслину технологију пуњења". Та фирма вец́ дуго користи северноамерички стандард утичница за струју, а имала и најјачу јавну мрежу за пуњење, а остали у тој индустрији углавном раде на другом систему "ЦЦС" или комбинованим системима пуњења. Зато ће укључивање Теслине технологије свим возачима дати више могуц́ности да пуне батерије и ублажиц́е забринутост у вези с тим. Али те промене нец́е почети да се примењују пре следец́е године.

Док неимпресионирани продајом ЕВ "Форд" и "Џенерал Моторс" смањују своје циљеве производње тих аутомобила, друге америчке компаније појачавају планове, а купци очекују да ц́е кинески произвођачи електричних возила, као што је популарни БИД, нац́и пут до америчког тржишта у наредним годинама.

Неколико америчких држава поставило је циљне датуме до којих очекују да ц́е нова возила бити вец́ином са нултом емисијом - електрична. Калифорнија и Вашингтон су наложили да 100 одсто нових возила која се продају у тој држави буде с нултом емисијом до 2035. године, док ц́е Њу Џерси тада забранити продају нових возила с бензинским моторима.

(Бета, 23.11.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Најновије вести »