Хамас ослобађа 12 талаца из кибуца Нир Оз

Бета 24.11.2023

Међу таоцима које данас ослобађа Хамас, 12 од 13 киднаповано је из кибуца Нир Оз, из кога је 7. октобра отето укупно 75 људи.

Аутобус Црвеног крста стигао у затвор Офер на Западној обали како би преузео 39 палестинских затвореника које Израел треба да ослободи у оквиру договорене размене заробљеника.

Не очекује се да ће амерички грађани бити у првој групи талаца које Хамас ослобађа данас. Један амерички званичник изјавио је за Си-Ен-Ен (СНН) да се нада да ц́е међу првих 50 ослобођених бити и Американци.

Прво ослобађање талаца из Газе планирано је за данас за 15 часова (16 по локалном времену), када се очекује да ц́е 13 жена и деце које је Хамас киднаповао и одвео у Газу бити ослобођено.

Представници Црвеног крста стигли су аутобусом у затвор Офер на Западној обали како би преузели 39 палестинских затвореника које Израел треба да ослободи у оквиру прве фазе договора са Хамасом о размени заробљеника.

Сви затвореници су доведени у Офер уочи очекиваног пуштања на слободу.

Израелска војска завршила припреме за дочек ослобођених талаца

Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) завршиле су припреме за дочек прве групе од 13 талаца који ће бити пуштени данас у 16.00 сати из Појаса Газе у оквиру операције назване "Врата раја".{имаге3}

Ослобођени таоци ће из Газе преко Египта стићи у израелску ваздухопловну базу Хацерим на југу Израела у пратњи војника, где ће бити подвргнути краткој провери физичког и менталног стања.

Војска је ангажовала психологе и експерте за ментално здравље који ће дочекати таоце, међу којима се очекује да ће бити много деце.

Експерти ће им објаснити шта се десило 7. октобра у насељима у којима су живели када буду сматрали да је прави тренутак, преносе израелски медији.

Израелска војска је донела телефоне за таоце како би могли да разговарају са својим рођацима одмах по доласку.

Очекује се да у бази остану до два сата пре него што буду превезани у болнице хеликоптером или аутобусом. Тамо их чекају чланови породица.

На исти начин дочекаће се преостали таоци чије је ослобађање из заточеништва Хамаса планирано.

Око 50 талаца, деце, њихових мајки и других жена, ослободиће се у року од четири дана колико траје примирје у рату Израела и Хамаса.

У замену за таоце ослободиће се палестински затвореници, такође жене и малолетници, укупно 150 њих за четири дана, а данас 24 жене и 15 мушкараца малолетника.{имаге4}

У нападима на југ Израела палестински екстремисти су одвели око 240 талаца у Газу.

Размена талаца за затворенике је први предах у рату који је трајао 48 дана.

На израелској страни убијено је више од 1.200 људи, већином цивила, а највише жртава је било првог дана 7. октобра.

У израелском бомбардовању и каснијој копненој офанзиви погинуло је готово 15.000 Палетинаца међу њима око 6.000 деце, по подацима владе Хамаса.

(Бета, 24.11.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »