Kakav nas svet čeka do 2050: Taman kada čovečanstvo dostigne vrhunac populacije moglo bi da se desi ono čega se svi plaše (foto)
Kurir 03.12.2023

Kontinuirano uništavanje prirode širom planete do sredine ovog veka rezultiraće velikim šokovima u snabdevanju hranom i pijaćom vodom, nestankom jedinstvenih vrsta i gubitkom predela koji su ključni za ljudsku kulturu i slobodno vreme, upozoravaju naučnici.
Ako čovečanstvo ne ispuni svoje obaveze da se uhvati u koštac sa pet glavnih faktora gubitka prirode, do 2050. godine kritični prirodni sistemi mogli bi da se slome, upravo u trenutku kada se predviđa vrhunac ljudske populacije. Britanski Gardijan je kontaktirao vodeće naučnike, domorodačke vođe i ekologe širom sveta i pitao ih šat misle o posledicama nedelovanja na gubitak bioraznolikosti do sredine ovog veka. Uprkos tome što je milion biljnih i životinjskih vrsta