Misterija "gomile kamenja" u Pionirskom parku: Mnogi prolaze svaki dan pored njega, a malo njih zna šta zapravo predstavlja
Kurir 09.12.2023
![Misterija "gomile kamenja" u Pionirskom parku: Mnogi prolaze svaki dan pored njega, a malo njih zna šta zapravo predstavlja](https://nstatic.net/img/logo/s/kurir.png)
U današnjem Pionirskom parku, preko puta Narodne skupštine u Beogradu, decenijama stoji usamljeni i naizgled urušeni spomenik.
Samo upućeniji znaju da ovo nije tek obična gomila kamenja, trag srpske istorije neverovatne vrednosti - osmatračnica sa Kajmakčalana, nemi podsetnik na cenu koja je plaćena za slobodu našeg naroda. Malo je bitki koje su tako snažno uticale, ne toliko na ishod, koliko na moral i stanje srpske vojske u Prvom svetskom ratu, kao što je to bila bitka na Kajmakčalanu. I danas, kada je prošlo više od 100 godina od ovog sudbonosnog sukoba na dalekoj granici Grčke i